چرا قدرت خرید مسکن بیشتر نشد؟

روند نزولی پرداخت تسهیلات بانکی به بخش مسکن

کدخبر: ۴۶۵۹۷۳
از تیرماه تا آبان ماه 1400 پرداخت تسهیلات بانک ها به بخش مسکن بصورت ماهانه یک روند نزولی داشته است و در آبان ماه کمترین رشد را در هشت ماهه نخست سال جاری تجربه کرده است.
روند نزولی پرداخت تسهیلات بانکی به بخش مسکن

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  اکو ایران، تسهیلات پرداخت شده بانک ها به بخش مسکن در هشت ماهه نخست سال 1400 به بیش از 90 هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بصورت نقطه به نقطه حدود 53.8 درصد رشد را تجربه کرده است. این در حالی است که با توجه به تحقیق صورت گرفته تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش مسکن بصورت ماهانه از تیرماه سال 1400 که رشدی معادل 42 درصد داشته است در آبان ماه سال جاری به حدود 20 درصد رسیده است.

روند نزولی پرداخت تسهیلات بانکی به بخش مسکن

در واقع از تیرماه تا آبان ماه 1400 پرداخت تسهیلات بانک ها به بخش مسکن بصورت ماهانه یک روند نزولی داشته است و در آبان ماه کمترین رشد را در هشت ماهه نخست سال جاری تجربه کرده است. 

بررسی میزان پرداخت تسهیلات بانکی برای خرید مسکن

تسهیلات پرداختی بانک ها با اهداف مشخصی به بخش مسکن پرداخت شده است. نکته قابل توجه آن است که در اهداف دریافتی تسهیلات در بخش مسکن در هشت ماهه نخست سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خرید مسکن که یکی از اهداف مهم پرداخت تسهیلات است که فقط 10.4 درصد رشد داشته است.

بخش تعمیر نیز حدود 18 درصد رشد را ثبت کرده است. اما سایر که خود یکی از اهداف پرداخت تسهیلات است حدود 111 درصد رشد نقطه به نقطه داشته است.

بیشترین رشد پرداخت تسهیلات بانکی به بخش مسکن در بازه زمانی تعریف شده، به بخش توسعه مربوط بوده که رشدی بیش از 167 درصدی داشته است. کمترین مقدار نیز به بخش خرید کالای شخصی مربوط است که بصورت نقطه به نقطه حدود 68 درصد کاهش داشته است.

اما یکی از مهم ترین اهداف پرداخت تسهیلات بانکی با هدف ایجاد مسکن (ساز و ساخت مسکن) است که رشدی بیش از 83 درصد را ثبت کرده است. 

از لحاظ مبلغی نیز در بخش مسکن همانند دیگر بخش های اقتصاد در اهداف تامین سرمایه بیشترین مقدار را دریافت کرده است که بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان در هشت ماهه نخست امسال بوده است و درصد رشد آن نیز بصورت نقطه به نقطه بیش از 85 درصد بوده است.

مسکن

چرا قدرت خرید مسکن بیشتر نشده است؟

این آمار و ارقام نشان می دهد که در هشت ماهه سال جاری پرداخت تسهیلات به بخش مسکن افزایش داشته است، بر همین اساس باید قدرت خرید مسکن افرادی که تسهیلات دریافت کرده اند بیشتر شده و توانایی خرید مسکن داشته باشند اما آنچه در جامعه دیده می شود این آمار را تایید نمی کند. علت چیست؟

یکی از دلایل مهم را می توان افزایش نرخ تسهیلات در برابر رشد قیمت مسکن دانست، چرا که رشد تسهیلات کمتر از رشد قیمت مسکن بوده است.

کیفیت پرداخت تسهیلات از دیگر علت های چنین اتفاقی است، چرا که گاها تسهیلات به سمت اهداف دیگری به جز ساخت و خرید مسکن هدایت می شود.

اثر منفی پرداخت تسهیلات بانکی در دوره رونق مسکن

برهمین اساس می توان تحلیل کرد که پرداخت تسهیلات بانکی در دوره رونق مسکن به ضرر بخش بازار مسکن خواهد بود زیرا باعث افزایش بی رویه تقاضا و تشدید درصد افزایش قیمت خواهد شد و باعث می شود فرد تسهیلات گرفته با مبلغ تسهیلات دریافتی توان خرید یا ایجاد مسکن نداشته باشد.  

اما پرداخت تسهیلات در بخش مسکن همواره بد نیست، بلکه در دوره رکود که بازار راکد است بهتر می تواند عمل کند و مفید باشد چون فرد دریافت کننده تسهیلات به دلیل رکود بازار با دریافت تسهیلات آسان تر توانایی خرید یا ایجاد مسکن را خواهد داشت و از سوی دیگر این تسهیلات در دوره رکود باعث ایجاد یک رونق نسبی خواهد شد.  

مسکن

تیتر یک
کارگزاری مفید