تلاش بی نتیجه برای افزایش قیمت دلار

پشت پرده ریزش قیمت دلار و درهم در بازار ایران

کدخبر: 467193
اقتصادنیوز: قیمت دلار این هفته به دلیل اخبار برجام و خبر سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به وین برای گفتگو درباره حل‌وفصل موضوع آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی ارزان شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز تهران این هفته حول محور اخبار برجام چرخید.  مذاکرات هسته ای اگر چه چند روزی به تعطیلات کریسمس رفت و دوباره از سر گرفته شد اما اخبار رسیده از وین باعث شد که اسکناس آمریکایی در تهران ریزش کند. معامله گران به اخبار برجامی خوشبین هستند.


در اکو ایران ببینید

تلاش بی نتیجه برای افزایش قیمت دلار

 در روز‌های پایانی هفته گذشته معامله‌گران بازار ارز تهران که طی حرکات کاهشی قیمت دلار در طی هفته دچار ضرر شده بودند تلاش‌هایی برای افزایش نرخ ارز و بازگشت قیمت این اسکناس آمریکایی به کانال 30  هزار تومانی داشتند که با شروع هفته جاری این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند.

روند قیمتی دلار از شنبه تا چهارشنبه

قیمت دلار از ابتدای هفته جاری  تا روز سه شنبه روند نزولی آرامی داشت اما روز چهارشنبه سرعت کاهش آن شدت گرفت. دلار از روز شنبه تا سه شنبه در کانال 29 هزار تومان نوسان داشت.

این اسکناس آمریکایی که روز شنبه بر روی 29 هزار و 730 تومان قرار داشت در روز سه شنبه  نسبت به ابتدای هفته 530 تومان پایین رفت و به 29 هزار 200 تومان رسید.

روز چهارشنبه با خبر سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به وین به دلیل گفتگو درباره حل‌وفصل موضوع آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی ، قیمت دلار کانال 29 هزار تومان را از دست داد و با 28 هزار و 550 تومان معامله شد. 

دلار و درهم

تداوم روند نزولی قیمت دلار متشکل 

 بازار متشکل  هم از روز شنبه تا روز دوشنبه  با وقفه کوتاه در مذاکرات وین شاهد  ثبات نسبی قیمت دلار بود . دلار در این روزها بر روی 27 هزار و 180 تومان قرار داشت.

اما از روز سه شنبه قیمت دلار متشکل بر مدار نزول قرار گرفت و  نسبت به روز دوشنبه 330 تومان پایین رفت و به کانال 26 هزار تومان برگشت. دلار در ادامه روز سه شنبه  به این کاهش قیمت بسنده نکرد و بار دیگر  نتوانست دربرابر افت قیمت مقاومت کند.

قیمت انتهایی دلار در بازار متشکل سه شنبه 25 هزار و 998 تومان بود که نسبت به عصر روز دوشنبه کاهش 1 هزار و 179 تومانی را نشان می‌دهد.

این اسکناس آمریکایی در روز  چهارشنبه برای ساعاتی  خود را به کانال 26 هزار تومان رساند اما زیاد در این کانال باقی نماند و دوباره  به کانال 25 هزار تومان برگشت. قیمت انتهایی دلار در بازار متشکل روز چهارشنبه بر روی 25 هزار و 807 تومان قرار داشت که نسبت به روز شنبه 1 هزار و 373 تومان کاهش را نشان می دهد. 

دلار، قیمت درهم را پایین کشید

قیمت درهم نیز سرنوشتی مشابه قیمت دلار داشت. درهم روز شنبه  تا روز دوشنبه  اگرچه در حال کاهش بود اما همچنان  بالای مرز حساس 8 هزار تومان قرار داشت. قیمت درهم در ابتدای هفته 8 هزار و 125 تومان، در وسط هفته 8 هزار و 20 تومان بود. افت قیمت دلار در روز سه شنبه باعث شد قیمت درهم نیز وارد فاز نزولی شود و مرز 8 هزار تومان را از دست بدهد و با 7هزار و 950 تومان معامله شود. 

روز چهارشنبه قیمت درهم بار  دیگر عقب نشینی کرد و با 7 هزار و 860 تومان قرار گرفت.  برخی از تحلیگران معتقدند تا زمانی که قیمت درهم پایین تر از مرز 8 هزار تومان است احتمال افت قیمت دلار نیز وجود دارد. 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما