دلار کانال عوض کرد، مرز حساس درهم از دست رفت

واکنش نزولی قیمت دلار و سکه به بازگشت معافیت های تحریمی

کدخبر: 474157
اقتصادنیوز: بازار ارز و طلا در اولین روز هفته جاری در واکنش به خبر معافیت تحریم ایران شاهد کاهش قیمت دلار ، طلا و سکه بود.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز تهران امروز شنبه 16 بهمن 1400 در اولین واکنش به خبر  معافیت های تحریمی از سوی مقامات  آمریکایی برای ایران شاهد کاهش قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت طلا بود. قیمت دلار در بازار ارز هفته گذشته بر مدار صعود قرار گرفت و در بازار امروز تقریبا 670 تومان ارزان شد.

معامله گران مقاومت نکردند

معامله گران بازار ارز امروز در مقابل خبر معافیت تحریمی نتوانستند مقاومت کنند و در نهایت کانال 27 هزار تومان از دست رفت. قیمت دلار امروز با 26 هزار و 880 تومان معامله شد. در بازار متشکل ارزی هم قیمت دلار آمریکا امروز 6 تومان بالا رفت و بر روی 25 هزار و 130 تومان ایستاد. 

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی چند؟ 

صرافی ملی هم که تابلو صرافی ها نمایندگی می کند در اولین روز هفته جاری قیمت خرید و فروش دلار و یورو را اعلام کرد.  بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا  24  هزارو 927 تومان و قیمت فروش دلار آمریکا 25 هزار و 187 تومان اعلام شد. همچنین بر اساس قیمت صرافی ملی قیمت خرید یورو امروز  28 هزار و 617 تومان و قیمت فروش یورو28 هزار و 904 تومان  بود.

قیمت درهم مرز حساس را از دست داد

قیمت درهم روز پنجشنبه گذشته بر روی 7 هزار و 500 تومان ایستاد . درهم در بازار امروز در واکنش به کاهش قیمت دلار آمریکا وارد فاز نزولی شد و 100 تومان ارزان شد. قیمت درهم در بازار امروز 7 هزار و 400 تومان بود.  با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (3.673) عدد  27 هزارو 846 تومان به دست می‌آمد که نسبت به قیمت دلار در بازار بالا تر بود .

قیمت سکه  وارد کانال 11 میلیون تومان شد

بازار جهانی طلا امروز شاهد رشد 1 دلاری قیمت اونس طلا بود. این فلز گران بهای جهانی امروز با 1807 دلار معامله شد. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار و قیمت سکه ریزش کرد. قیمت طلا 18 عیار امروز 14 هزار و 100 تومان از دو روز پیش ارزان تر بود و با 1 میلیون و 196 هزار و 600 تومان مبادله شد.

اما کاهش قیمت سکه چشمگیر تر بود. قیمت این فلز گران بهای داخلی امروز تقریبا 170 هزار تومان پایین رفت و بر روی 12 میلیون و 65 هزار تومان قرار گرفت. در ادامه روند بازار  قیمت سکه هم کانال 12 میلیون را از دست داد و با 11 میلیون و 950 تومان معامله شد. 

 با احتساب قیمت 26 هزار و 880 تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه 11 میلیون و 435 هزار تومان به دست آمد و حباب سکه نیز  5.5 درصد بود.

ردپای خبر معافیت تحریمی ایران در بازار دلار 

امروز در بازار ارز تهران و در میان معامله گران قیمت دلار موضوع برجام و معافیت تحریمی ایران برجسته بود. دیشب  وزارت خارجه آمریکا از بازگشت چند معافیت تحریمی در حوزه فنی هسته‌ای مرتبط با نیروگاه بوشهر، رآکتور اراک و رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. خطیب زاده هم به این معافیت تحریمی واکنش نشان داد و گفت: اخباری که امروز شنیده می شود در خصوص ابعاد رفع تحریمی هسته ای است و همه می دانند که این کفایت نمی کند و کافی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره بازگرداندن معافیت تحریمی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: تا زمانی‌که تهران به تعهداتش ذیل برجام بازنگردد، ما هیچ‌گونه رفع تحریم‌هایی برای ایران نداشتیم و نخواهیم داشت.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم گفت: ما نمی‌توانیم رئیس جمهور بعدی آمریکا را ملزم به پایبندی به توافق هسته‎ای کنیم. او گفت: قصد داریم برخی تحریم‌های ایران را اگرچه بیشتر آنها را لغو خواهیم کرد، حفظ کنیم.برخی از تحریم‌هایی که قبلا علیه تهران اعمال شده بود، ربطی به توافق هسته‌ای ندارد، بلکه به دلیل رفتار آن است.ما شرط‌هایی درباره معنای بازگشت ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای داریم.ما در حال همکاری نزدیک با اسرائیل در مورد پرونده هسته‌ای ایران هستیم، اما دیدگاه‌های متفاوتی داریم.اگر به توافق نرسیدیم باید به راه‎های دیگری برای مقابله با برنامه هسته‎ای ایران فکر کنیم.هفته آینده به وین باز خواهیم گشت، که نشان دهنده این است که همچنان معتقدیم توافق هسته‎ای یک جسد مرده نیست.

 

 
 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی