بورس نزولی می شود؟/ پیش بینی بازار سهام 24 بهمن 1400

کدخبر: 476011
روز شنبه بازار سهام با ثبات بود و شاخص کل بورس با کمترین نوسان ابتدا رشد کرد و سپس نزول کرد. در نیمه دوم معاملات بر عرضه‌های بازار افزوده شد و حقیقی‌ها نیز بیش از آن که بخرند، فروختند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز گذشته شاخص کل بورس از صعود باز ماند. برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه 24 بهمن- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. دیروز شاخص کل افت 38 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 51 واحد رشد کرد.  شاخص کل فرابورس نیز 13 واحد پائین آمد. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 176 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 296 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 35 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 59 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های سپید ماکیان (سپید)، شرکت سرامیک صنعتی اردکان (کسرا) و شرکت حفاری شمال (حفاری) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ پالایش نفت شیراز (شراز)، شرکت عمران و توسعه شاهد (ثعمرا) و شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای ددام (شرکت داروسازی زاگرس فارمد پارس)، دیران (شرکت ایران دارو) و دپارس (شرکت پارس دارو) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ذوب روی اصفهان (فروی)، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) و شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 101 میلیارد تومانی بسته شد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 27 درصد افزایش یافت و 27 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 2 درصد رشد کرد و در رقم 190 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه نماد فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) با صف‌ خرید 104 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فزر، نمادهای کویر (شرکت فولاد کویر) و خاهن (شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 21 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسخراج (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز 

روز شنبه بازار سهام با ثبات بود و شاخص کل بورس با کمترین نوسان ابتدا رشد کرد و سپس نزول کرد. در نیمه دوم معاملات بر عرضه‌های بازار افزوده شد و حقیقی‌ها نیز بیش از آن که بخرند، فروختند. 

در معاملات دیروز 70 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 79 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها انجام شد. همچنین برای دهمین روز متوالی نقدینگی حقیقی از بورس خارج شد و خالص ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار 264 میلیارد تومان بود. 

نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بازار سهم بیشترین از خروج نقدینگی حقیقی داشتند و حدود 80 درصد نقدینگی خارج شده به نمادهای با ارزش بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان اختصاص داشت. نمادهای وبملت، ومعادن، فملی، سمگا، وتجارت، شپنا، فولاد، شتران، میدکو، خودرو، شبندر، فارس، وغدیر، وکار و شاراک بیشترین ورود پول حقوقی را داشتند. 

روز شنبه نماد‌های معدنی لیدرهای بازار بودند و پس از فارس و فملی، ومعادن و کگل بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند. دیروز برای سومین روز پیاپی معاملات بازار با مازاد تقاضا بسته شد و ارزش صف‌های خرید با رشد 2 درصدی به 190 میلیارد تومان رسید. 

برخی‌ها معتقدند نوسان اندک شاخص‌ها و تعادل  نسبی بازار دیروز نشان از تردید بازار درباره آینده مذاکرات برجامی است. دیروز روند صعودی قیمت دلار نیز ادامه داشت و برخی‌ها رشد قیمت نمادهای کامودیتی محور را متأثر از افزایش قیمت دلار می‌دانند. با توجه به تداوم روند صعودی دلار در بازار فردایی می‌توان انتظار داشت که بورس امروز شرایطی مشابه دیروز داشته باشد. 

پیش بینی بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی