نوسان اندک شاخص‌ های بورس/بی محلی حقیقی‌ها به سهم‌های پالایشی

کدخبر: 482874
اقتصا: قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی امروز 23 اسفند کاهشی بود و گروه «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» قرمزترین گروه بازار سهام بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در معاملات روز دوشنبه، بیست و سوم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با ریزش 595 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 334 هزار و 781 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن بورس با رشد 218 واحدی در سطح 338 هزار و 954 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 14 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 138 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 269 نماد رشد قیمت داشتند و 359 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

 

رشد خروج پول حقیقی

امروز برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 349 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز افزایش 69 درصدی داشته است.  

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شلرد (شرکت کود شیمیایی اوره لردگان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 59 میلیارد تومان بود. پس از شلرد، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

 

نمادهای پیشران بازار سهام

نمادهای «شپدیس»، «کچاد» و «شیراز» بیشترین تأثیر را در  افت شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «کگل»، «ومعادن» و «خودرو» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «غصینو» و «تجلی» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «دماوند» و «کگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و کدما و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 

سقوط پالایشی‌ها

روز دوشنبه قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی کاهش یافت و گروه «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» قرمزترین گروه بازار سهام بود. در معاملات امروز نمادهای نزولی گروه پالایشی، بخش عمده فروش‌ها به سهامداران حقیقی اختصاص داشت.

 

رکود معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 184 هزار و 364 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 179 هزار و 753 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 742 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در دو هفته اخیر است. معاملات خرد تنها یک درصد از معاملات کل بازار را شامل می‌شود. 

 

مازاد تقاضا در پایان معاملات

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه 5 درصد افزایش یافت و 60 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 8 درصد افت کرد و در رقم 90 میلیارد تومان ایستاد. بدین ترتیب معاملات روز دوشنبه با مازاد تقاضای 30 میلیارد تومانی بسته شد. 

امروز نماد کمنگنز (شرکت معادن منگنز ایران) با صف‌ خرید 13 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کمنگنز، نمادهای غدام (شرکت خوراک دام پارس) و لابسا (شرکت آبسال) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 24 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) و توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) بیشترین صف فروش داشتند.

 

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی