یک سیگنال مهم به بورس/ پیش بینی بازار سهام 22 فروردین 1401

کدخبر: 487889
روز یکشنبه بازار سهام بر مدار صعودی حرکت کرد و با رشد بیش از 15 هزار واحدی بیشترین صعود در یک هفته اخیر را ثبت کرد. روز چهارشنبه و شنبه شاخص نزول کرده بود اما صعود روز یکشنبه بیش از نزول روزهای پیشین بود و شاخص افت دو روز قبل را جبران کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز دوشنبه می‌روند که روز گذشته شاخص کل بورس پس از دو روز نزولی، صعود کرد و نزول روزهای پیشین را جبران کرد. برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه 22 فروردین- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. دیروز شاخص کل صعود 15 هزار و 327 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 5 هزار و 425 واحد رشد کرد. شاخص کل فرابورس نیز 174 واحد بالا آمد. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 398 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 85 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 82 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 17 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌ تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)، شرکت‌ سازه پویش (خپویش) و شرکت سرمایه گذاری سایپا (وساپا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ مبین وان کیش (اوان)، شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران (ثتران) و شرکت سرمایه گذاری آوا نوین (وآوا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای سغرب (شرکت سیمان غرب)، فلامی (شرکت لامیران) و سصفها (شرکت سیمان اصفهان) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت قند چهارمحال (قچار)، شرکت افرا نت (افرا) و شرکت مهندسی ساختمان تأسیسات راه آهن (بالاس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد تقاضا‌‌ی 483 میلیارد تومانی بسته شد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل88 درصد کاهش یافت و 2.5 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 70 درصد رشد کرد و در رقم 486 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه نماد وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) با صف‌ خرید 164 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وساپا، نمادهای خبهمن (شرکت بهمن) و کیمیا (شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

در پایان معاملات روز گذشته اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها صف فروش به نماد سغرب (شرکت سیمان غرب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 2.5 میلیارد تومانی داشت. 

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز 

روز یکشنبه بازار سهام بر مدار صعودی حرکت کرد و با رشد بیش از 15 هزار واحدی بیشترین صعود در یک هفته اخیر را ثبت کرد. روز چهارشنبه و شنبه شاخص نزول کرده بود اما صعود روز یکشنبه بیش از نزول روزهای پیشین بود و شاخص افت دو روز قبل را جبران کرد. شاخص هم وزن نیز بیش از 5 هزار واحد افزایش یافت و پانزدهمین روز صعودی پی در پی را ثبت کرد. 

دیروز نمادهای فولاد، وامید، خودرو، وبملت، شبندر، وتجارت، فملی، شستا، وبصادر، شپدیس، تاپیکو، وپاسار، وپارس، خبهمن و نوری نمادهای بزرگ بورس بودند که بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند. 

دیروز ارزش معاملات خرد افزایش 16 درصدی داشت و به سطوح بالاتر از 6 هزار میلیارد تومان صعود کرد. همچنین 59 درصد از ارزش معاملات بازار سهام به معاملات خرد اختصاص داشت. اغلب معاملات خرد به ورود پول حقیقی منجر شد و 216 میلیارد تومان سرمایه حقیقی وارد شد. اتفاقی که پس از 4 روز رخ داد. 84 درصد از خریدهای بازار به معامله‌گران حقیقی اختصاص داشت و  سهم کدهای معاملاتی حقیقی از فروش‌ها 80 درصد بود.  

وبصادر، وتجارت، خودرو، آریا، خساپا، خبهمن، واحیا، خزامیا، کیمیاتک و سصفها بیشترین ورود پول حقیقی را در معاملات روز یکشنبه داشتند. به علاوه دیروز برای شانزدهمین روز متوالی کاری پیاپی معاملات بازار با مازاد تقاضا بسته شد و ارزش مازاد تقاضا‌ی بازار 483 میلیارد تومان بود. صف‌های خرید پایانی بازار نسبت به روز شنبه افزایش 70 درصدی داشت و به رقم 486 میلیارد تومان رسید.

بنابراین تمامی شاخص‌های عملکردی بورس تهران مثبت بود. اما شاخص به نزدیکی سقف مقاومت نزدیک شده است. تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند سطح یک میلیون و 477 هزار واحد سطح مقاومت شاخص است و حالا شاخص به فاصله 3 هزار واحدی این سطح رسیده است. بنابراین شاخص به نقطه بحرانی رسیده و اگر بتواند از سقف مقاومت عبور کند سیگنال مثبت مهمی به بازار می‌دهد. در آن صورت سهامداران می‌توانند به صعود شاخص به کانال 1.5 میلیون واحدی امیدوار می‌شوند. اما نزول شاخص اگر به خروج پول حقیقی منجر شود می‌تواند شاخص را از محدوده‌های بالاتر دور کند.

پیش بینی بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی