آخرین تحولات بازار سهام / بورس سبزپوش به تعطیلات رفت

کدخبر: 492585
اکوایران: در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 6 هزار و 311 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 529 هزار و 783 واحد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، امروز در 90 دقیقه ابتدایی معاملات روند شاخص کل بورس کم نوسان و نزولی بود. اما در نیمه دوم معاملات شاخص روند صعودی پیدا کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 6 هزار و 311 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 529 هزار و 783 واحد رسید. 

هفته کاملا صعودی بورس / بازار سهام سبزپوش به تعطیلات رفت

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 3 هزار و 505 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 422 هزار و 615 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 19 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 919 واحد رسید.

بورس

 

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 285 نماد رشد قیمت داشتند و 197 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 59 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 40 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

 

ورود پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 32 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. نمادهای پالایشی گروه‌ «فراورده‌های نفتی و کک» بیشترین سهم را از ورود پول حقیقی داشت. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام پارسیان (شرکت بیمه پارسیان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 48 میلیارد تومان بود. پس از پارسیان، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «شپنا»، «رمپنا» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «فولاد»، «وتجارت» و «وبصادر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «وملل» و «خدیزل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای آریا، فرابورس و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در معاملات دوشنبه، قیمت سهام اغلب نمادهای گروه «خودرو و ساخت قطعات» افزایش یافت و سبزترین گروه بازار بود. در سوی دیگر بازار، گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری»قرمزترین گروه‌ بازار سهام بود. 

 

مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 58 درصد کاهش یافت و 7.5 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 50 درصد رشد کرد و در رقم 798 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) با صف‌ خرید 375 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شبریز، نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) و شپاکسا (شرکت پاکسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز 2 نماد صف فروش داشتند. نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نماد لپارس (شرکت پارس الکتریک) صف فروش را داشت. 

 

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 902 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 554 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 448 میلیارد تومان رسید.

 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 174 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، شتران بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 880 میلیون و 531 هزار و 417 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خگستر و شپنا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی + نمودار

    اقتصادنیوز: دیروز قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی اندکی بهبود یافت، اما بیت کوین همچنان روند نزولی چند هفته اخیر را…

از دست ندهید
فلای تودی