افزایش نامتناسب نفت تولیدی آمریکا با رشد قیمت نفت

کدخبر: 493421
اقتصادنیوز: تعداد دکل‌های حفاری فعال در بخش نفت آمریکا و تولید این کشور، روندی مشابه با قیمت نفت نداشته و افزایش آن کمتر از روند صعودی قیمت نفت بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در چند ماه گذشته قیمت نفت افزایش زیادی داشت، اما تعداد دکل‌های حفاری فعال در بخش نفت آمریکا و تولید این کشور، روندی مشابه با قیمت نفت نداشته و افزایش آن کمتر از روند صعودی قیمت نفت بوده است. 

موسسه بین‌المللی انرژی گزارش داد، به‌طورکلی عواملی مانند مسائل زیست‌محیطی، نااطمینانی قیمت نفت برای سرمایه‌گذاری و نیز وجود موانع عملیاتی موجب شده است تا تعداد دکل‌های حفاری فعال در بخش نفت آمریکا متناسب با افزایش قیمت نفت رشد نداشته باشد.

در ابتدا مسائل زیست‌محیطی از جمله عامل تأثیرگذار در این اتفاق بوده است، دونالد ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود تلاش داشت که موانع سخت‌گیرانه زیست‌محیطی برای توسعه نفت و به‌ویژه نفت شیل را تسهیل کند به‌طوری‌که در بسیاری از زمین‌های دولت فدرال مجوز اکتشاف و تولید اعطاء شد، اما با روی کار آمدن دموکرات‌ها مقررات سخت‌گیرانه زیست‌محیطی مجدداً برقرار شد، ازاین‌رو یکی از موانع عمده توسعه بخش نفت آمریکا مسائل زیست‌محیطی است.

همچنین نااطمینانی قیمت نفت برای سرمایه‌گذاری دیگر عامل موثر بود، اگرچه قیمت نفت در چند ماه اخیر روند صعودی شدیدی داشته است اما این افزایش به دلیل بحران روسیه و اوکراین بوده نه عوامل بنیادی بازار، ازاین‌رو نااطمینانی زیادی در مورد قیمت نفت وجود دارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت شیل بااحتیاط بیشتری رفتار می‌کنند و از طرف دیگر هزینه‌های تولید نفت شیل نیز افزایش‌یافته است.

بر اساس آخرین برآوردها متوسط قیمت سربه‌سری برای چاه‌های جدید ۵۶ دلار در بشکه است که ۴ دلار در بشکه نسبت به متوسط سال ۲۰۲۱ افزایش‌یافته و هزینه عملیاتی چاه‌های در حال تولید کنونی نیز  از ۳۱ دلار در بشکه در سال ۲۰۲۱ به ۳۴ دلار در بشکه در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

موانع عملیاتی یکی دیگر از موانع توسعه نفت شیل در آمریکا در یک سال اخیر بوده است که ازیک‌طرف بنا بر اظهارات مدیران شرکت‌های فعال در بخش نفت شیل، این بخش با کمبود نیروی کار متخصص روبرو است و از طرف دیگر کمبود موادی نظیر شن‌های مخصوص شکست هیدرولیکی و فولاد نیز از موانع توسعه نفت شیل محسوب می‌شود.

عدم افزایش متناسب تولید نفت آمریکا همسو با رشد قیمت نفت

تیتر یک
  • ضعف دلار ادامه پیدا می‌کند؟

    اقتصادنیوز: به گفته بسیاری از تحلیلگران، بزرگترین عامل محرک حرکت صعودی طلا، در روزهای اخیر روند نزولی شاخص دلار آمریکا …

از دست ندهید
فلای تودی