افزایش شدت خروج پول حقیقی از بازار

بورس به تعادل می رسد؟ /پیش بینی بازار سهام امروز

کدخبر: 502666
تعداد سهم های منفی در بازار روز گذشته تقریبا سه برابر تعداد نمادهای مثبت بود. با این حساب حداقل برای آغاز معاملات امروز نمی توان انتظار رشد قیمت ها را داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس تهران امروز در شرایطی معاملات خود را آغاز می کند که بازار روز گذشته منفی بود و با افت قیمت اکثر نمادها به پایان رسید. شرایط بازار دیروز طوری بود که هرچه از آغاز معاملات می گذشت، وضعیت بدتر می شد و فشار فروش هم افزایش می یافت. 

گرچه شاخص کل افت سنگینی نداشت اما با توجه به آمار معاملات دیروز، می توان گفت که امروز هم بورس افت خواهد کرد.

نمادهای منفی در بازار دیروز تقریبا سه برابر نمادهای مثبت بودند که این فشار فروش به بازار امروز هم سرایت خواهد کرد. البته از آنجا که فشار فروش دیروز خیلی زیاد نبود، می توان امید داشت که در نیمه دوم معاملات امروز وضعیت بهتر شود و تقاضا در بازار افزایش یابد.

افزایش شدت خروج پول حقیقی ها از بازار

اما نکته دیگری که در بازار دیروز وجود داشت و امید به مثبت شدن بورس در معاملات امروز را کم می کند، خروج بیش از 700 میلیارد تومان پول حقیقی ها از بازار است. حقیقی ها در بازار دیروز بیش از دو برابر رقمی که در روز چهارشنبه از بازار خارج کرده بودند را از بورس بیرون بردند که این شدت گرفتن خروج پول حقیقی، نکته ای منفی محسوب می شود.

از طرفی شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز با افت مواجه شد که نشان دهنده افزایش قدرت فروشندگان است. البته در روز چهارشنبه هم قدرت فروشندگان حقیقی بیشتر از خریداران بود اما دیروز قدرت آن ها مجددا افزایش یافت و عدد این شاخص از 0.96 در روز چهارشنبه به 0.88 در روز شنبه رسید. 

امیدوار به رشد ارزش معاملات

تنها نکته مثبت معاملات دیروز افزایش ارزش معاملات خرد در مقایسه با روز چهارشنبه بود. در روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد 3330 میلیارد تومان بود که این رقم در روز شنبه به 3896 میلیارد تومان رسید. از آنجا که افزایش ارزش معاملات یکی از اصلی ترین آیتم ها برای رشد بورس است، این موضوع را می توان به فال نیک گرفت و همچنان امیدوار به رشد بازار سهام بود.

با وجود این شرایط در معاملات امروز احتمالا بازار با کاهش قیمت ها آغاز به کار می کند و در ادامه احتمال اینکه تعادلی در بازار ایجاد شود وجود دارد اما همچنان نگاه سهامداران به تحریم های جدید آمریکا علیه شرکت های پتروشیمی است که به تحلیل دقیق تری از آثار این تحریم ها دست پیدا کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی