ترمز سقوط بورس کشیده شد / حمله سایبری به فولادی‌ها

کدخبر: 504546
اقتصادنیوز: امروز 6 تیرماه 1401 شاخص کل بورس اندکی رشد کرد و همچنین شرکت فولاد خورستان که سهام آن با نماد فخوز در بورس تهران خرید و فروش می‌شود، هدف حمله سایبری قرار گرفت و تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در معاملات روز دوشنبه ششم تیر ماه، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش 2 هزار و 741 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 504 هزار و 81 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن بورس با افت 388 واحدی در سطح 417 هزار و 295 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 2 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 350 واحد قرار گرفت.  

 

حمله سایبری به فولادی‌ها

صبح امروز شرکت فولاد خورستان که سهام آن با نماد فخوز در بورس تهران خرید و فروش می‌شود، هدف حمله سایبری قرار گرفت و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «بدنبال تهاجمات سایبری علیه شرکت فولاد خوزستان و بنابر ارزیابی کارشناسان ذیربط، شرکت فولاد خوزستان بدلایل معضلات فنی قادر به ادامه فعالیت نبوده و تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.» 

گفته می‌شود شرکت‌های فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان نیز هدف حمله سایبری بوده‌اند.

 

خروج سرمایه 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دهمین روز متوالی منفی شد و 349 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 46 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و پارس (شرکت پتروشیمی پارس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «شپنا»، «نوری» و «حکشتی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «پارس»، «فخوز» و «وپارس» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «صبا» و «ومهان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «شگویا» و «دی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و شستا و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و قچار پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی رشد کرد و صنعت «فراورده‌های نفتی و کک» سبزترین گروه بازار بود. 

 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 127 هزار و 622 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 122 هزار و 76 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 920 میلیارد تومان رسید. 

 

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 61 درصد کاهش یافت و 26 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 285 درصد رشد کرد و در رقم 131 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) با صف‌ خرید 20 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از حکشتی، نمادهای قچار (شرکت قند چهارمحال) و زاگرس (شرکت پتروشیمی زاگرس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد فمراد (شرکت آلومراد) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از فمراد، نمادهای غنوش، ثغرب، فتوسا و فپنتا بیشترین صف فروش داشتند.

 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس

 

تیتر یک
  • بررسی بازار طلا و سکه در نیمه اول مرداد ۱۴۰۱

    اقتصادنیوز: بررسی قیمت سکه در نیمه اول مرداد ۱۴۰۱ نشان می دهد که این فلز گران بها در محدوده ۱۴میلیون و ۸۰۰ هزار تومان…

از دست ندهید
فلای تودی