هشدار جدی به ساختمان‌های نوساز 2 منطقه در تهران

کدخبر: 504887
اقتصادنیوز: منطقه ولنجک به دلیل قرار گیری بر روی توده بزرگ زمین لغزشی و در ضمن بدلیل گودالهای انباشت نخاله های ساختمانی تهران قدیم دارای شرایط مناسبی از نظر مقاومت خاک و عوامل ژئوتکنیکی نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، «فریبرز ناطقی الهی» استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران و موسس انجمن زبدگان شهر در کشور می‌گوید: حدود یکسال یا بیشتر است که مکرر از بنده درخواست می شود که از ساختمانهایی که بین دیوار و ستون آنها بخصوص در طبقات فوقانی بناهای جدید الاحداث در ساختمانهای پنج طبقه به بالا که ترک ایجاد شده است بازدید و کارشناسی نمایم.

حتی در برخی موارد قطر ترک ها و عمق آنها آنقدر زیاد است که بسادگی نور بیرون از ترک ها رد و از داخل اتاقها فضای بیرون قابل رویت است ؟ این موضوع تقریبا همواره در اندکی از بناها رخ داده و می دهد، اما حدودا از ١٠ سال پیش با بلند مرتبه سازی و تند سازی بخصوص در نواحی غرب و شرق تهران تهران این پدیده بیشتر رویت می شود که پس از بازدید و تحلیلهای سازه ای علت اصلی مشخص و راه حلهایی نیز برای اصلاح آنها ارایه شده است. اما نکته قابل تامل در یکسال گذشته تکثر این پدیده در دو منطقه ولنجک و ونک می باشد که به سرعت در حال رشد است ؟

منطقه ولنجک به دلیل قرار گیری بر روی توده بزرگ زمین لغزشی و در ضمن بدلیل گودالهای انباشت نخاله های ساختمانی تهران قدیم دارای شرایط مناسبی از نظر مقاومت خاک و عوامل ژئوتکنیکی نمی باشد و در صورت عدم دقت در طراحی و اجرای صحیح سازه بخصوص فونداسیون ها براحتی دچار این مشکل می تواند بشود. البته دلایل دیگر هم مثل ضعف مصالح مصرفی، ضعف ستونها و تیرها و اتصال دیوار ها به قاب پیرامونی و غیره نیز محتمل می باشد.

منطقه ونک اما دارای شرایط دیگری برای رخداد چنین ترک ها و شکست هایی می باشد و آنهم وجود قنوات زیاد در منطقه که امکان شسته شدن خاک زیر فونداسیون ها و نشست نا همگون ساختمان و به تبع آن ایجاد ترک و ناپایداری بنا می باشد را دارا می باشد.

هشدار به ساختمان‌های نوساز مناطق ولنجک و ونک

هشدار به ساختمان‌های نوساز مناطق ولنجک و ونک

همانطور که عرض شد، اگر طراحی و اجرای سازه و فونداسیونها درست باشد و از وال پست برای دیوارها استفاده شده باشد نباید این ترک ها عموما در این شکل رخ دهد و لذا جای نگرانی زیادی نمی باشد. ولیکن توصیه فوری و جدی به این دو منطقه این است که چنانچه ترک ها بخصوص بین دیوار و ستونها قابل رویت است و در اتصال دیوار به قاب پیرامونی از وال پست استفاده نشده است و یا ترک در مرز سقف امتداد پیدا کرده حتما از نظر پایداری و برای امنیت بیشتر کنترلی صورت بپذیرد.

این ترک ها اگر بدلیل شرایط خاک و نشست ناهمگون رخ داده باشند که عموما در این دو منطقه احتمال اصلی باید باشد، ترک ها عموما عمودی و در برخی موارد در اثر ترکیب تنش ها ممکن است حتی تا حدودی قطری هم باشند خصوصا در منطقه نزدیک به سقف یا کف ها، لذا لزوم هوشیاری توصیه می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی