رصد بازار مسکن

اجاره اشتراکی خانه توسط متاهل‌ها در تهران!

کدخبر: 507557
اقتصادنیوز:‌ یکی از اثرات افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن در چند سال گذشته این است که موجب شده علاوه‌بر مجردها، زوج‌های جوان هم گاهی مجبور به اجاره‌ مسکن اشتراکی شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، عقب نشینی منطقه ای مستاجران از محله  ای که سکونت دارند و کوچ به مناطق حاشیه ای تهران تا بازگشت به خانه پدری  و زندگی در خانه های اشتراکی بخشی از اثرات افزایش اجاره بها در چند سال اخیر است . اگر در گذشته  تنها افراد مجرد به دنبال همخانه بودند ، این روزها  زوج های جوان هم گاهی مجبور به انتخاب هم خانه می شوند . هرچند که مسئولان همیشه در اظهار نظرهای رسمی شان این پدیده را رد کرده اند .

به تازگی سران قوا درخصوص ساماندهی بازار اجاره مداخلاتی داشته‌اند  که منجر به مصوبه نیز شد اما بسیاری از کارشناسان این مداخلات مستقیم را کارساز نمی‌دانند.

رضا غلامی، فعال حوزه مسکن معتقداست:‌ با تصمیمات کوتاه مدت و ابلاغ یک دستورالعمل نمی‌توان مشکلات جدی در حوزه مسکن را حل کرد به طور مثال تصمیم گیری هایی که درخصوص  رابطه مستأجر و موجر شده، اگر به هر دلیلی به تفاهم نرسیدند نحوه برخورد مشخص شده است.

به گفته او اصلی ترین نکته قیمت گذاری دستوری است که در مصوبه سران قوا هم  بر آن  تأکید شده و این که  تمدید قراردادهای موجر و مستاجر با حداکثر 20 تا 25 درصد نرخ اجاره انجام شود.اگر بنا بود بازار را تکلیفی اداره  کنند  باید در بازارهای موازی هم توفیقی پیدا می کردند که این اتفاق نیفتاده است.

این فعال حوزه بازار مسکن معتقد است که این گونه طرح ها در دوران کرونا و  در سال 1399 و 1400  تجربه شد و هیچ توفیقی در اجرای آن نداشتیم چراکه این طرح نهایتاً منجر به پیدایش قراردادهای غیررسمی و زیرمیزی و افزایش دعواهای حقوقی بین موجر و مستاجر و رشد قیمت 100 درصدی در برخی مناطق و شهرهای بزرگ شد.

به گفته وی  قانونگذاری برای شرایط بحرانی در عین اینکه باید به بحران توجه کند اما نباید دائمی باشد چون قانون خوب باید حدأقل دو سه دهه جوابگوی مشکلات مردم باشد.

  سوال اینجاست که در این طرح، مبنای 25 درصد و تعداد مستاجران و مالکان و تورم کلانشهرها از کجا تشخیص داده شده و وقتی هنوز سامانه املاک و اسکان را راه اندازی نکردیم چگونه این تصمیم را می گیریم.

 اما  اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است این نوع مداخلات کوتاه مدت است . به گفته او  هم با توجه به اتفاقاتی که در اقتصاد هر کشور رخ می دهد معمولاً دولتها برای تنظیم گیری به صورت کوتاه مدت ورود می کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مالک و موجر سوداگر نیستند گفت: مستاجران به عنوان نیمی از جمعیت کشورها مدتها بود که رها شده بودند و الان زیر فشار هزینه اجاره بها سنگینی طاقت فرسایی را تحمل می کنند و از آنجایی هم که دولت نمی تواند نسبت به این قضیه بی تفاوت باشد ورود کرد.

 

 قیمت پیشنهادی برای رهن کامل

محله

متراژ(مترمربع)

سن بنا(سال)

رهن(تومان)

جشنواره

65

3

380میلیون

بلوار پروین

50

14

285 میلیون

میرزای شیرازی

118

30

950میلیون

انتهای همت،دریاچه چیتگر

150

نوساز

یک میلیارد و 500 میلیون

پیروزی

54

14

290میلیون

دیباجی جنوبی

210

12

2میلیارد و 200 میلیون

مینی سیتی،شهرک نفت

70

9

850میلیون

جنت آباد شمالی،خ ایرانشهر

140

یک

یک میلیارد و 300 میلیون

سبلان جنوبی

100

5

600میلیون

جمالزاده شمالی

55

15

490میلیون

 

 

تیتر یک
از دست ندهید