بورس به کدام سمت می رود؟/ پیش بینی بازار سهام 21 تیر 1401

کدخبر: 507689
از دست رفتن مرز حمایتی یک میلیون و 500 هزار واحد در روز شنبه منجر به افزایش عرضه و رشد خروج سرمایه شد. به طوری که در پایان معاملات دیروز 100 نماد صف فروش داشتند و تنها 5 نماد صف خرید داشتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز سه‌شنبه می‌روند که روز گذشته شاخص‌های بازار سهام سقوط کردند. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 21 تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. دیروز شاخص کل ریزش 10 هزار و 890 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 6 هزار و 270 واحد نزول کرد. شاخص کل فرابورس نیز 222 واحد پائین آمد. 

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 87 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 524 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 14 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 86 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

دیروز در بورس شرکت‌ چرخشگر (خچرخش)، شرکت‌ سیمان کردستان (سکرد) و شرکت کربن ایران (شکربن) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ عمران و توسعه شاهد (ثعمرا)، شرکت حمل و نقل گهر ترابر سیرجان (حگهر) و شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه (سرچشمه) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو)، غشصفا (شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان) و غمارگ (شرکت مارگارین) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت لیزینگ ایران و شرق (ولشرق)، شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود (زبینا) و شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان (غگلستا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 128 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 74 درصد افت کرد و در رقم 8 میلیارد تومان ایستاد. 

در روز دوشنبه نماد سکرد (شرکت سیمان کردستان) با صف‌ خرید 4 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سکرد، نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار) و خچرخش (شرکت چرخشگر) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان) تعلق داشت که ارزش آن 19 میلیارد تومان بود. پس از شاوان، نمادهای غنوش، قچار، قرن و دانا بیشترین صف فروش داشتند. 

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز 

همانطور که در گزارش‌های پیشین هم تأکید شد، موج خروج سرمایه از علل اصلی افت قیمت‌ها در بازار سهام است. سهامداران حقیقی حتی از سهم‌هایی که ارزنده هستند خارج می‌شوند. سهم‌هایی که گزارش‌های مالی منتشر شده آن‌ها از عملکرد مثبت حکایت دارد، با صف فروش و فشار عرضه مواجه هستند. 

روز دوشنبه نیز معاملات با فشار عرضه آغاز شد و از ابتدا روند شاخص‌ها نزولی بود. دیروز تعداد نمادهای قرمزپوش بیشتر از روزهای گذشته بود و 86 درصد نمادها افت قیمت داشتند. علاوه بر این در معاملات دیروز روند خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام تداوم داشت و 758 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد که بیشترین رقم در یک ماه اخیر است.

بپاس، شپنا، شستا، دی، ومعادن، شاوان، شبندر، وآذر، بوعلی، تجلی، شتران، وبملت، وپاسار، خبهمن و خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را در معاملات روز دوشنبه داشتند. در میان صنایع نیز بیشترین خروج پول به بیمه‌ها و صندوق‎‌های بازنشستگی، پالایشی‌ها، محصولات شیمیایی و بانک‌ها تعلق داشت.

با این وصف روندهای درونی بازار نشان از بحرانی شدن وضعیت بورس دارند. از دست رفتن مرز حمایتی یک میلیون و 500 هزار واحد در روز شنبه منجر به افزایش عرضه و رشد خروج سرمایه شد. به طوری که در پایان معاملات دیروز 100 نماد صف فروش داشتند و تنها 5 نماد صف خرید داشتند. 

بنابراین به نظر می‌رسد نشانه صعود در بازار دیده نمی‌شود و انتظار می‌رود فعلا در بورس بر پاشنه نزولی بچرخد. 

پیش بینی بورس

 
تیتر یک
از دست ندهید