دلایل اصلی بی‌توجهی دلار به درهم

کدخبر: 507788
اقتصادنیوز: ارزش حواله درهم در بازار کشور همسایه بالای محدوده ۸ هزار و ۷۳۰ تومان قرار گرفته است. فاصله دلار بازار داخلی با قیمت درهم نشان می دهد که معامله گران ارزی از عرضه احتمالی بازارساز هراس دارند و به همین دلیل ترجیح می دهند که به راحتی در موقعیت خرید قرار نگیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، ارزش حواله درهم در بازار کشور همسایه بالای محدوده ۸ هزار و ۷۳۰ تومان قرار گرفته است. با این سطح از قیمت حواله درهم،‌ ارزش دلار در بازار داخلی می تواند حتی به نزدیکی محدوده ۳۲ هزار و ۵۰ تومان قرار بگیرد.

با این حالمحدوده معاملات انجام شده در بازار پشت خطی نشان می دهد که در بازار تهران گرایش خاصی برای رشد قیمت وجود نداشت و حتی در برخی موارد، معامله گران خرد حاضر بودند که اسکناس آمریکایی را در محدوده ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش برسانند.

فاصله دلار بازار داخلی با قیمت درهم نشان می دهد که معامله گران ارزی از عرضه احتمالی بازارساز هراس دارند و به همین دلیل ترجیح می دهند که به راحتی در موقعیت خرید قرار نگیرند. به این ترتیب، میتوان حدس زد تا زمانی که عرضه بازارساز قوی است، بازیگران ارزی فعالیت معناداری در بازار نخواهند داشت. در کنار این گفته می شود که سخت گیری بر خرید و فروش های ارزی زیاد شده است و این موضوع نیز در عقب نشینی کنونی معامله گران اثر داشته است.

بهار ۹۷ نیز سخت گیری بر معاملات غیررسمی زیاد شده بود ولی به مرور خریداران به تدریج وارد بازار شدند و تا اوایل مهر ۹۷، قیمت را تا مرز ۲۰ هزار تومان رشد دادند. در شرایط کنونی اگر توافق هسته ای طی ماه های آتی امضا شود،‌ممکن است اتفاقی مشابه نیم سال ۹۷ رخ ندهد.

تیتر یک
  • بررسی بازار طلا و سکه در نیمه اول مرداد ۱۴۰۱

    اقتصادنیوز: بررسی قیمت سکه در نیمه اول مرداد ۱۴۰۱ نشان می دهد که این فلز گران بها در محدوده ۱۴میلیون و ۸۰۰ هزار تومان…

از دست ندهید
فلای تودی