گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا؛

اقدام جدید برای کنترل نرخ ارز / دلار آرام گرفت ، سکه پایین آمد

کدخبر: 509539
اقتصادنیوز : در پنجمین روز هفته اخیر قیمت دلار در تهران روند ملایمی را تجربه کرد.قیمت سکه و طلا هم ارایش نزولی به خود گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در پنجمین روز هفته جاری قیمت دلار در تهران روند ملایمی را تجربه کرد. صرافی ملی هم  امروز از صبح تا عصر قیمت دلار را  تغییر نداد . نرخ دلار در صرافی ملی امروز نسبت به دیروز اندکی پایین تر بود  و با قیمت 27 هزار و 873 تومان مبادله شد. بازار متشکل هم امروز بیش از 10 بار قیمت 27 هزار و 735 تومان را اعلام کرد .

 اقدام جدید برای کنترل نرخ ارز

علی صالح آبادی رئیس کب بانک مرکزی امروز گفت: حجم معاملات روبل - ریال به مرور افزایش می‌یابد و دیگر فقط ارزی به نام دلار و یورو تعیین‌کننده نرخ ارز کشور نیست، بلکه روبل هم کنار سایر ارزها موجودیت می‌یابد.

صالح آبادی گفته حجم معاملات روبل زیاد خواهد شد و طبیعتاً تقاضا برای سایر ارزها مثل دلار، کاهش می‌یابد و البته محدود به روبل هم نخواهد بود و سایر ارزها هم در آینده ارائه خواهیم کرد تا سبد متنوعی از ارزهای مختلف داشته باشیم و اثرگذاری ارزهایی مثل دلار را کاهش دهیم

با وجود اظهارات مثبت رییس بانک مرکزی در رابطه با این موضوع، بازار  به این سخنان رییس بانک مرکزی با دیده تردید نگاه می کند با توجه به تجربه ناموفق این شیوه پرداخت میان چین و روسیه، بازار  تا عملیاتی شدن و روشن شدن همه ابعاد این مسئله کمی احتیاط خواهد کرد و فعلا انتظار تغییرات چشمگیر در حوزه ارزی وجود ندارد.

همچنین مسئله ای که در این رابطه جلب نظر می کند حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه است. بر اساس آمار منتشر شده تراز تجاری ایران با روسیه منفی است  واردات ایران از روسیه بیشتر از صادرات به این کشور است که موجب افزایش ابهام درباره این شیوه پرداخت می‌شود. 

خبر جدید از برجام به بازار ارز 

از  مذاکرات برجام هم اخبار مثبتی به گوش نمی رسد . سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیر گفته ایران سیگنال هایی  را به ما و به بقیه‌ی جهان می‌فرستد که هیچ تمایلی به بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام ندارد.
امیر عبداللهیان گفت طرف آمریکایی گفته که به دلیل مشکلات داخلی قادر نیست چیزی بیش از آنچه تاکنون در میز مذاکرات درباره آن گفتگو شده را بپذیرد.

آرایش نزولی در بازار طلا و سکه 

قیمت اونس طلا عصر امروز نسبت به روز قبل ثابت بود. این فلز زرد رنگ  جهانی امروز در محدود 1713 دلار معامله شد . در بازار داخلی ایران هم عصر  امروز قیمت طلا 18 عیار 1 میلیون و 346 هزار و 400 تومان بود که در مقایسه با دیروز 3 هزار و 500 تومان پایین آمد بود . 

قیمت سکه هم امروز مانند روز گذشته آرایش نزولی به خود گرفت . این فلز زرد رنگ داخلی در زمان نوشتن این گزارش 14 میلیون و 850 هزار تومان بود که در مقایسه با  روز سه شنبه نزدیک 80 هزار تومان کاهش را نشان می دهد . با قیمت یاد شده ارزش ذاتی سکه 12 میلیون و 746 هزار تومان بود و حباب سکه در محدوده 16 درصد قرار گرفته بود

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی