آخرین خبر از تخصیص ارز برای گوشی تلفن همراه

کدخبر: 510581
اقتصادنیوز: بنابر اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، در حال حاضر درباره تخصیص ارز برای موبایل های وارداتی تصمیم گیری نشده و شرکت‌های واردکننده بلاتکلیف هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دیجیاتو، «امیر اسحاقی» دبیر انجمن واردکنندگان موبایل به عدم تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات تلفن همراه اشاره کرده و گفت: «از ابتدای خرداد ماه تا کنون هیچگونه تخصیص ارزی به گوشی‌های پرچمدار، میان‌رده و پایین‌رده صورت نگرفته است.»

به گفته وی در حال حاضر واردات موبایل به کشور صورت می‌گیرد اما تنها برای کالاهایی است که پیش از این فرآیند تخصیص ارز برایشان طی شده است.

اسحاقی اعتقاد دارد در صورت ادامه دار شدن این ماجرا، ذخیره موبایل موجود در کشور نمی‌تواند پاسخ‌گوی افزایش تقاضا در روزهای پایانی تابستان و آغاز سال تحصیلی جدید باشد.

او همچنین نسبت به چرایی عدم تخصیص ارز برای واردات تلفن همراه ابراز بی اطلاعی کرد.

«محمدرضا عالیان»، سخنگوی انجمن نیز در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا طی هفته‌های اخیر، کمیته اقدام ارزی جهت تخصیص ارز به واردات تلفن همراه تشکیل جلسه داده است گفت هنوز در این باره تصمیم‌گیری نشده و شرکت‌های واردکننده، بلاتکلیف هستند.

او اوایل تیرماه از وعده این کمیته برای تشکیل جلسه و تعیین تکلیف منبع تخصیص ارز برای واردات گوشی‌های بالای 600 دلار خبر داده بود.

این درحالی است که آمارها نشان از افزایش واردات گوشی‌های پرچمدار از رویه مسافری دارد. موضوعی که به اعتقاد انجمن می‌تواند به بازار ارز و اقتصاد کشور ضربه بزند؛ زیرا ارز این کالاها از طریق بازار آزاد تامین می‌شود.

گفتنی است ابتدای هفته رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از محدودیت جدید در بازار فناوری خبر داد و گفت وزارت صمت در زمینه ثبت سفارش اقلام IT سقف جدیدی تعیین کرده است. بر این اساس واردکنندگان تنها می‌توانند نصف سال گذشته اقدام به واردات لپ تاپ، تبلت، پرینتر و... کنند.

اگرچه هیچ مقام مسئولی در دولت در این باره اظهار نظر نکرده اما برخی افراد، محدودیت ارزی را یکی از دلایل احتمالی عدم تخصیص ارز به واردات گوشی و کاهش واردات کالاهای IT می‌دانند. موضوعی که پیش از این شبکه خبر با گزارشی به محدودیت منابع ارزی کشور و لزوم عدم اختصاص ارز به واردات آیفون به آن اشاره کرده بود.

تیتر یک
از دست ندهید