یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد،

پارازیت فعال نماهای بورسی روی صندوق های با درآمد ثابت!

کدخبر: ۵۱۶۵۷۵
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه جدول منتشرشده سرمایه گذاری های درآمد ثابت با خطاهای فاحش همراه بود گفت: عده ای عنوان می کنند که درصد سرمایه گذاری در سهام توسط صندوق های درامد ثابت باید افزایش یابد، اگر واقعا این اقدام عملیاتی شود دیگر نمی توان عنوان درآمد ثابت را بر این صندوق ها قرار داد.
پارازیت فعال نماهای بورسی روی صندوق های با درآمد ثابت!

بهادر برهان، مدیر سرمایه گذاری صندوق با درآمد ثابت افرا، در گفتگو با  اقتصادنیوز با اشاره به مطلب فوق گفت: جدولی که منتشر شده از چند جهت کاملا غلط بررسی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه ابراز داشت: صندوق های با درآمد ثابت موظفند طبق قانون حداقل 15 درصد و حداکثر 25 درصد از سرمایه صندوق های با درامد ثابت را در بازار سهام سرمایه گذاری کنند. مسئله این جاست که این حداقل 15 درصدی را می توانند با ابزارهای جایگزین سهام نیز خریداری کنند و به نوعی سازمان بورس این جایگزین ها را در ردیف سهام حساب می کند.

بهادر برهان افزود: به عنوان نمونه جایگزین های سهام می تواند واحد های صندوق های سهامی باشد و همچنین می تواند واحد ها صندوق های مختلط باشد. ضمن این که از اوراق تبعی می توان در این 15 درصد نیز استفاده کرد. همچنین این 15 درصد می تواند اوراق جایگزین سهام داشته باشد به این معنی که ناشران با هدف حمایت از سهم، سهام شرکت را خریداری می کند. در این جا سازمان بورس به تبع 100 درصد سهام ناشر را مصداق سهام صندوق ها حساب می کند. 

این کارشناس بازارهای مالی ابراز داشت: از دیگر مواردی که جزء 15 درصد محسوب می شود صندوق های طلا و صندوق های کالایی است. 

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: بنابراین اگر عده اندکی فکر می کنند که یک صندوق درآمد ثابت اکنون 10 درصد سهام دارد و 5 درصد سهام کم دارد، کاملا در اشتباه است زیرا که این 5 درصد را با ابزارهای دیگر پر کرده اند.

بهادر برهان گفت: به نظر بنده 15 درصد سرمایه های صندوق های با درآمد ثابت که در بازار سهام سرمایه گذاری شود از اساس غلط است و با این کار یک خطر جدی را در کمین بازار سرمایه قرار داده ایم.

این کارشناس بازار سهام ابراز داشت: اگر بخواهیم بازار سرمایه را توسعه دهیم و برای این کار از سرمایه صندوق های با درآمد ثابت استفاده کنیم، ریسک این صندوق ها را به شدت افزایش خواهد داد. این در حالی است که ذات این صندوق های فری ریسک بودن آن ها است و سود بدون ریسک را هر ماهه به سرمایه گذاران خود می دهند.

این تحلیل گر بازار های مالی بیان داشت: وقتی که 15 درصد از پرتفوی صندوق های درآمد ثابت را به سهام اختصاص می دهیم درواقع ریسک این صندوق ها را به شدت افزایش داده ایم و این صندوق ها را به نابودی سوق داده ایم زیرا اگر فقط سه درصد پرتفوی صندوق های درآمد ثابت سهام باشد و در یک روز فقط دو درصد از ارزش سهام کاهش یابد، تمام سود 97 درصد پرتفوی که شامل سود بانکی و اوراق دولتی است از بین خواهد رفت و دیگر سودی وجود ندارد تا به سرمایه گذاران پرداخت کند. 

بهادر برهان در پایان تاکید کرد: حال فرض کنید که از سرمایه گذاری در سهام از سه درصد به 15 درصد افزایش یابد، آن وقت چه تاثیر بدی بر این صندوق ها خواهد داشت. 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید