بررسی نرخ بیکاری استان ها در تابستان ۱۴۰۱

وضعیت سیاه اشتغال در جنوب ایران +جدول

کدخبر: ۵۲۷۲۶۲
بررسی ها نشان می دهد میان استان های کشور از نظر نرخ بیکاری تفاوت زیادی وجود دارد و میان کمترین و بیشترین نرخ بیکاری به ثبت رسیده در تابستان 1401 اختلاف زیادی وجود دارد.
وضعیت سیاه اشتغال در جنوب ایران +جدول

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی ها نشان می دهد میان کمترین و بیشترین نرخ بیکاری به ثبت رسیده در تابستان امسال میان استان ها، بالغ بر 17 درصد اختلاف وجود دارد. این امر نشان از عدم تعادل بازار کار و اشتغال میان استان های ایران دارد.

نرخ بیکاری در تابستان 1400 و 1401

نرخ بیکاری در ایران از 9.6 درصد در تابستان سال گذشته به 8.9 درصد در تابستان امسال رسیده است. بر این اساس جمعیت بیکار کشور در تابستان سال جاری 2 میلیون و 333 هزار نفر بوده است.

همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال به 40 درصد رسیده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته کاهش یافته، به بیان ساده تر درصد افرادی که در کشور جویای شغل بوده اند( چه شاغل و چه بیکار) کمتر شده است.

تفاوت زیاد نرخ بیکاری در استان ها

همچنین بررسی ها نشان می دهد میان استان های کشور از نظر نرخ بیکاری تفاوت زیادی وجود دارد و میان کمترین و بیشترین نرخ بیکاری به ثبت رسیده در تابستان 1401 اختلاف زیادی وجود دارد، این امر نشان دهنده عدم تعادل بازار کار و اشتغال میان استان های کشور است.

هرمزگان رکورددار نرخ بیکاری شد

نرخ بیکاری استان هرمزگان در دومین فصل از سال جاری 22.6 درصد به ثبت رسیده، این نرخ با اختلاف بالاترین نرخ بیکاری برآورد شده در میان تمامی استان های کشور است. به عبارت دیگر بیکاری در این استان بالغ بر 13.5 درصد بالاتر از نرخ بیکاری  میانگین کل ایران است.

نرخ بیکاری در استان خوزستان نیز با به ثبت رساندن 15.6 درصد در زمره بالاترین میزان بیکاری استانی قرار دارد.

جایگاه سوم نیز به استان کرمانشاه با نرخ 13.6 تعلق دارد. به طور کلی می توان گفت که نرخ بیکاری هشت استان کشور در فصل گذشته بالاتر از 10 درصد به ثبت رسیده است.

dExwHI63T487

پایین ترین نرخ بیکاری به کدام استان رسید؟

پایین ترین نرخ بیکاری به ثبت رسیده در میان تمامی استان های کشور با اختلاف به استان زنجان تعلق دارد، نرخ بیکاری این استان در تابستان 5.5 درصد برآورد شده است. استان سمنان نیز نرخ بیکاری کمی را در تابستان امسال تجربه کرده و نرخ 6.3 درصد را به ثبت رسانده است.

جایگاه سوم کمترین بیکاری استانی در تابستان 1401 نیز با نرخ 6.4 درصد به استان مرکزی تعلق دارد. بر این اساس می توان گفت که تفاوت فاحشی میان بیکاری زنجان و هرمزگان وجود دارد و بیکاری در هرمزگان حدود 4 برابر بیکاری در استان زنجان است.

photo_2022-10-11_14-50-25

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید