رصد بازار اقلام اساسی؛

بی‌اعتنایی بازار مرغ به نرخ مصوب/ مرغ چند نرخی شد

کدخبر: ۵۳۱۶۷۳
دولت سرانجام به اعتراض مرغداران مبنی بر پایین بودن نرخ مصوب مرغ و درخواست آنها برای افزایش قیمت پاسخ داد و این نرخ را ۳ هزار تومان بالا برد، اما به‌نظر می‌رسد قیمت مصوب جدید، نه مرغداران را راضی کرده و نه آشفتگی قیمت را از بازار دور کرده است.
بی‌اعتنایی بازار مرغ به نرخ مصوب/ مرغ چند نرخی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل همشهری آنلاین، براساس اعلام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، با توجه به افزایش هزینه‌های تولید مرغ و برای استمرار تولید، قیمت مصوب مرغ به تازگی از کیلویی ۵۹هزار و ۸۰۰تومان به کیلویی ۶۳ هزار تومان افزایش یافته است.

تغییر قیمت مصوب مرغ در شرایطی اتفاق افتاد که مرغداران بارها اعلام کرده بودند نرخ مصوب ۵۹هزار و ۸۰۰تومانی پاسخگوی هزینه‌های تولید نیست و به زیان تولیدکنندگان منجر شده است. اردیبهشت ماه در پی اصلاح نرخ ارز و پرداخت مستقیم یارانه‌ها، قیمت مرغ جهش زیادی کرد که به کاهش۳۰درصدی تقاضا برای مرغ انجامید.

افت مصرف، جهش قیمت نهاده‌های دام و طیور و گران شدن جوجه‌ یک‌روزه هزینه‌های تولید و در نتیجه زیان مرغداران را افزایش داد تا این صنف با درخواست بازنگری و اصلاح نرخ مصوب مرغ، پایان شهریور ماه را آخرین مهلت برای تولید با نرخ مصوب قبلی عنوان کنند.

در پی تأخیر در اصلاح نرخ مصوب و به‌دنبال کاهش جوجه‌ریزی، قیمت مرغ در بازار از اوایل شهریور رو به افزایش گذاشت و درحالی‌که تا مردادماه مرغ زیر نرخ مصوب عرضه می‌شد، ولی قیمت‌ آن تا اول مهر به حدود ۷۰هزار تومان رسید. حال ستاد تنظیم بازار قیمت ۶۳هزار تومانی را به‌عنوان نرخ مصوب هر کیلو مرغ گرم تعیین کرده و این مصوبه به تأیید معاون بازرگانی و وزیر جهاد کشاورزی نیز رسیده، اما قیمت‌های کنونی در بازار مرغ با نرخ مصوب اعلامی همچنان فاصله دارد.

چندنرخی مرغ در بازار

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در گفت‌وگو با همشهری قیمت هر کیلو مرغ تازه را در فروشگاه‌های تهران مطابق نرخ مصوب و ۶۳هزار تومان اعلام کرد و افزود: در برخی از خرده‌فروشی‌ها مرغ زیر نرخ مصوب هم عرضه می‌شود.

 

مهدی‌ یوسف‌خانی اضافه کرد: هم‌اکنون در برخی مناطق و خیابان‌هایی که بورس فروش محصولات پروتئینی هستند قیمت ۶۱هزار تومانی هم برای مرغ گرم وجود دارد، اما به‌طور معمول در بیشتر خرده‌فروشی‌ها قیمت همان کیلویی ۶۳هزار تومان است.

او عرضه مرغ با قیمت بیش از کیلویی ۶۳هزا تومان را گرانفروشی و سوءاستفاده دانست و درباره وضع کنونی بازار گفت: هم‌اکنون بازار با کمبودی مواجه نیست و با وجود عرضه مناسب، تقاضا برای خرید مرغ کم است.

به‌رغم اظهارات رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، برخی از خرده‌فروشی‌های تهران قیمت‌های بالاتری برای هر کیلو گوشت مرغ اعلام می‌کنند.

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی از این است که در فروشگاه‌های سطح شهر تهران میانگین قیمت هر کیلو مرغ حدود ۷۰هزار تومان است و در برخی فروشگاه‌ها هفته‌هاست که مرغ تازه کیلویی ۷۵هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

این مشاهدات میدانی همچنین از تفاوت زیاد قیمت در خرده‌فروشی‌ها حکایت دارد؛ به‌طوری که در یکی از مناطق غرب تهران ۳مغازه خرده‌فروشی، ۳قیمت متفاوت ۶۵، ۶۹و ۷۵هزار تومان را برای هر کیلو مرغ اعلام می‌کنند که اختلاف بین این قیمت‌ها به ۱۰هزار تومان می‌رسد. قیمت مرغ به‌صورت قطعه‌بندی شده بالاتر و البته خارج از نرخ مصوب است که گاهی تا کیلویی ۱۲۰هزار تومان هم می‌رسد.

البته در میادین میوه و تره‌بار سطح شهر تهران قیمتی پایین‌تر از نرخ مصوب برای مرغ تعیین شده است. قیمت هر کیلو مرغ گرم در میادین، ۶۰ هزار و ۶۰۰ تومان است، مرغ منجمد کیلویی ۴۳هزار و ۵۰۰عرضه می‌شود و مرغ قطعه‌بندی شده قیمت متفاوت و بالاتری دارد.

در نرخنامه میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران برای هر کیلو ران مرغ بدون پوست قیمت ۸۸هزار و ۲۰۰تومان، برای هر کیلو سینه مرغ با استخوان قیمت ۱۰۱هزار و ۹۰۰تومان، برای مخلوط ران و سینه بدون پوست، قیمت ۹۵هزار و ۱۰۰هزار تومان و برای هر کیلو ساق مرغ قیمت ۱۰۴هزار و ۵۰۰تومان تعیین شده است.

مرغداران: اعتراض داریم

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با بیان اینکه نرخ مصوب جدید به هیچ عنوان کارشناسی نیست، از اعتراض رسمی اتحادیه مرغداران به این نرخ خبر داد.

حبیب اسدالله‌نژاد گفت: قیمت مرغ زنده ۴۸تا ۴۹هزار تومان و قیمت هر کیلو مرغ گرم ۶۸تا ۷۰هزار تومان است که به هیج عنوان با نرخ مصوب اعلامی تناسبی ندارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا بازار با توجه به کاهش تقاضا، کشش قیمت بالاتر را دارد یا خیر، گفت: یا باید قیمت‌گذاری دستوری ملاک عمل باشد یا عرضه و تقاضا؛ اگر عرضه و تقاضا ملاک باشد، بازار می‌تواند دچار افت شدید یا افزایش شدید قیمت باشد، اما هم‌اکنون بحث قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار مطرح است که به هیچ عنوان منطقی نیست.

اسدالله‌نژاد، با «مدیریتی» خواندن قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار، این قیمت را باعث زیان مرغداران دانست و از اعتراض تولیدکنندگان به این نرخ خبر داد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید