بررسی عملکرد مالی و سودآوری شرکت سیمان تهران؛

تحلیل بنیادی سهام ستران/ افزایش سه برابری سودخالص در 6 ماه

کدخبر: ۵۳۵۹۹۶
شرکت سیمان تهران در صورت های مالی شش ماهه خود خبر از افزایش سه برابری سودخالص به نسبت نیم سال ابتدایی 1400 داد. این شرکت در هفت ماهه سال جاری توانسته است با فروش هزار و 201 میلیارد تومانی، فروش خود را 84 درصد به نسبت هفت ماهه ابتدایی سال قبل افزایش دهد. شرکت سیمان تهران در ماه های آتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را پیش رو دارد.
تحلیل بنیادی سهام ستران/ افزایش سه برابری سودخالص در 6 ماه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران؛ شرکت سیمان تهران که از بزرگترین تولید کننده های سیمان کشور محسوب می شود در سال جاری خبر های خوبی برای سهامدارانش داشته است. سهام این شرکت در تابلوی اصلی بازار اول  بورس  و در دسته بندی سهم های سیمانی با نماد ستران شناخته می شود که در روز های جاری ارزش بازاری بیش از  هزار میلیارد تومانی داشته است. شرکت سیمان تهران در حال حاضر به وسیله 9 خط تولید خود که از ابتدای تأسیس این شرکت راه اندازی شده اند می تواند 13 هزار و 400 تن کیلینکر در روز تولید کند. خط تولید قدرت مند سیمان تهران را می توان از نقاط قوت اصلی این شرکت در نظر گرفت. در روز هایی که بازار فروش و مخصوصاً بازار فروش صادراتی برای شرکت های سیمانی باز تر شود می توان سودآوری بهتری را نیز از این مجموعه مشاهده کرد. سیمان تهران در ماه های اخیر اعلام کرد که 4 عضو از 5 عضو هیئت مدیره این شرکت تغییر کردند و این مجموعه سیمانی در حال به اتمام رساندن مجوز های افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها(دو قطعه زمین) است.

 

فروش ماهانه ستران از ابتدای سال 1400

شرکت سیمان تهران در سال جاری توانسته است در تمام هفت ماه طی شده فروشی با افزایش بیش از 45 درصدی به نسبت ماه مشابه در سال قبل داشته باشد. این شرکت در تمام این هفت ماه به نسبت ماه قبل نیز بیشتر فروش داشته که یکروند صعودی قابل توجهی را در جریان فروش این مجموعه ایجاد کرده است.

IMG_20221119_160243_730

سیمان تهران در هفت ماهه سال جاری با متوسط فروش 172 میلیارد تومان در ماه توانسته است هزار و 201 میلیارد تومان فروش کند که به نسبت فروش 652 میلیارد تومانی هفت ماهه ابتدایی سال قبل افزایش 84 درصدی داشته است. بیشترین میزان فروش ماهانه ستران در سال جاری در مهر ماه با 203 میلیارد تومان به ثبت رسیده و بیشترین افزایش فروش نیز در مرداد ماه با رشد 220 درصدی فروش ماهانه به نسبت مرداد سال 1400 به ثبت رسیده است. فروش سیمان تهران نشان می دهد که این مجموعه علاوه بر افزایش نرخ فروش سیمان، از افزایش تناژ فروش نیز بهره مند شده و توانسته است روندی صعودی در فروش خود ایجاد کند.

 

عملکرد مال و سودآوری شرکت سیمان تهران

شرکت سیمان تهران در صورت های مالی شش ماهه خود نشان داده است که این مجموعه به نسبتت شش ماهه سال قبل با افزایش 82 درصدی درآمد های عملیاتی خود و رشد 62 درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی،  درصد سود ناخالص خود را افزایش دهد. حاشیه سود ناخالص شش ماهه امسال برای ستران  درصد بوده در حالی که این معیار در سال قبل درصد به ثبت رسیده است.

IMG_20221119_160238_405

 رشد سود ناخالص ستران از 177 میلیارد تومان شش ماهه سال قبل به 396 میلیارد تومان در شش ماهه امسال نشان می دهد که سیمان تهران علاوه بر افزایش فروش و درآمدزایی کنترل مناسبی بر بهای تولیدات خود داشته است. هزینه های عملیاتی و مالیات این شرکت در شش ماهه امسال به ترتیب 49 درصد و 52 درصد به نسبت شش ماهه سال قبل افزایش داشته و از طرف دیگر هزینه های مالی این مجموعه با کاهش 40 درصدی روبرو بوده است. در نهایت سود خالص شش ماهه 320 میلیارد تومان برای ستران به ثبت رسیده که نشان می دهد سودآوری این شرکت به نسبت 108 میلیارد تومان سودخالص شش ماهه ابتدایی سال قبل سه برابر شده است.

IMG_20221119_160246_369

 

سود خالص فصلی شرکت سیمان تهران از ابتدای تابستان سال 99 در یک روند صعودی قرار دارد. ستران در تابستان 99 تنها 15.5 میلیارد تومان سود خالص داشت اما در تابستان 1400 با رشد 301 درصدی توانست 62 میلیارد تومان سودخالص ثبت کند. در تابستان امسال نیز سود خالص فصلی این شرکت با رشد 261 درصدی به نسبت تابستان سال قبل به 224 میلیارد تومان رسید در صورتی که در تابستان سال 99 فروش این شرکت 191 میلیارد تومان بوده است. افزایش سود خالص فصلی ستران از رشد درآمد های عملیاتی فصلی این شرکت و نوسانات حاشیه سود خالص این مجموعه نشأت گرفته است به شکلی که در بهار و تابستان سال قبل که افزایش محسوسی در درآمد های عملیاتی این مجموعه دیده نمی شد، رشد حاشیه سود خالص توانست روند صعودی سودخالص فصلی این مجموعه را حفظ کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید