واگرایی حجم و قیمت در بازاردلار

پیام یارانه ای به بازار دلار / هیجان بازار ارز کم شد /نزولی شدن حباب در بازار طلا

کدخبر: ۵۳۸۱۸۷
روز قبل فاصله دلار متشکل و دلار توافقی به ۱۶۰ تومان رسید و روی تابلو تفاوت قیمت این دو بازار قابل چشم پوشی است.
پیام یارانه ای به بازار دلار / هیجان بازار ارز کم شد /نزولی شدن حباب در بازار طلا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، روز قبل همزمان با دلار تهران، دلار در بازارهای مرزی هم کاهش پیدا کرد ولی بررسی حباب بازارها نشان می دهد که بازار ارز نسبت به روز قبل آرام تر شده است.

 

در حالیکه دلار توافقی و متشکل هر روز به هم نزدیکتر شده و فاصله شأن کمتر می شود فاصله دلار نیما و بازار آزاد بیشتر میشود. روز قبل فاصله دلار متشکل و دلار توافقی به ۱۶۰ تومان رسید و روی تابلو تفاوت قیمت این دو بازار قابل چشم پوشی است.

 

IMG_20221129_193832_951

بازار ارز با حضور نیروهای امنیتی عقب نشینی کرد ولی حجم معاملات دلار توافقی وارد کانال بیست میلیونی شد و حجم معاملات دلار با قیمت بازار واگرایی را نشان داد.

روز قبل همزمان با دلار تهران، دلار در بازارهای مرزی هم کاهش پیدا کرد ولی بررسی حباب بازارها نشان می دهد که بازار ارز نسبت به روز قبل آرام تر شده است. حباب منفی دلار هرات افزایش پیدا کرده و حباب مثبت درهم کاهش پیدا کرده است که نشان میدهد هیجانات افزایشی بازار در روز قبل کاهش پیدا کرده است.

IMG_20221129_193832_951

گفته می شود پرداخت نقدی یارانه ها برای سال آتی ادامه دارد، ادامه پرداخت یارانه انرژی و پرداخت نقدی یارانه ها از نظر اقتصاددانان برای بازار ارز به شیوه گذشته مناسب نیست زیرا ادامه پرداخت نقدی یارانه ها موجب افزایش نقدینگی در جامعه می شود که خودش دلیل تورم در آینده است.

از طرفی دولت قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را افزایش نداده است که علاوه بر آنکه موجب قاچاق معکوس بنزین به خارج از کشور می شود مخارج دولت را افزایش داده و با فشار بر بودجه موجب کسری بودجه می شود که موجب افزایش تورم می شود.

در زمانی که تورم شیب صعودی می گیرد برخی از مردم برای آنکه قدرت خرید پول خودشان را در برابر تورم حفظ کنند اقدام به خریداری ارز خارجی می کنند و با افزایش تقاضا قیمت دلار رشد می کند به همین دلیل سیاست هایی که منجر به افزایش تورم می شود بر بازار ارز اثر دارد.

حباب در بازار طلا نزولی شد

 اونس طلا در انتظار سخنرانی جرمی پاول رییس فدرال رزرو آمریکا رشد کرد و در ابتدای کانال ۱۷۵۰ دلاری قرار گرفت. پیش‌بینی می‌شود که پس از چهار جلسه متوالی افزایش ۷۵ صدم درصدی نرخ بهره، در جلسه آتی نرخ بهره نیم درصد رشد کند ولی همچنان افزلیش نرخ بهره در آمریکا ادامه خواهد داشت.

سکه امامی پس از رسیدن به محدوده قیمتی ۱۷ میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی در روز قبل رنج شد و در محدوده ۱۷ میلیون و ۵۰ هزار تومان متوقف شده است. میزان حباب در طول معاملات روز قبل در بازار طلا کاهش یافت و ولی انتظار می رود بازارساز به فشار بر بازار طلا هم چنان ادامه دهد. سکه رفاه در روز قبل برای دومین روز متوالی کمتر از سکه امامی در بازار طلا معامله شد.

سبز پوشی بازار سرمایه در نزول خودرو

بازار سرمایه در روز قبل سبز پوش بود و رشد ۵۸۵۵ واحدی را ثبت کرد، اما گروه خودرو برای دومین روز متوالی منفی شد و بازدهی منفی را کسب کرد. گرچه سبز پوشی غالب بازار سرمایه در روز قبل در نگاه اول سهام داران را امیدوار می کرد ولی عدم همراهی حجم و ارزش معاملات موجب شد برخی از تحلیلگران نسبت به ادامه روند صعودی بازار سرمایه اظهار نگرانی کنند زیرا در روز گذشته ارزش معاملات خرد برخلاف شاخص کل کاهش پیدا کرد و شاخص کل را در در مسیر صعودی همراهی نکرد، علامت مهمی که برخی تحلیلگران معتقد هستند می تواند احتیاط در بازار سرمایه را افزایش دهد. زیرا تایید حجم معاملات برای ادامه روند صعودی بازار سرمایه اهمیت زیادی دارد.

تیتر یک
کارگزاری مفید