نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 11 دی

قسمتی از صنایع انگلیس به ایران منتقل می‌شود

کدخبر: ۵۴۵۵۶۷
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
قسمتی از صنایع انگلیس به ایران منتقل می‌شود

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

سراتو ساخت ۴ سال قبل ۲.۷ میلیارد/ قیمت وارداتی های جدید کیا چند؟

سود ۵۰۰ میلیون تومانی خریداران این خودروها از بورس/طرح جدید فروش آغاز شد

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

11 دی 1352؛ قسمتی از صنایع انگلیس به ایران منتقل می‌شود

یک هیات مهم اقتصادی و صنعتی انگلیس طی چند روز آینده برای گفت‌و‌گو با مقامات اقتصادی و صنعتی ایران و بررسی امکانات همکاری‌های دو کشور در مقابله با بحران مواد اولیه صنعتی و انتقال قسمتی از صنایع انگلیس به ایران به تهران می‌آید.

پیتر واکر، وزیر بازرگانی و صنایع انگلیس دیشب در بیرمنگام از سفر این هیات به تهران خبر داد و منابع سفارت انگلیس نیز در تهران امروز آن را تایید کردند.

واکر گزارش روزنامه‌ها را درباره اینکه انگلیس می‌خواهد قراردادهای نفتی با کشورهای خاورمیانه امضا کند تکذیب کرد، معذلک افزود که انگلیس مایل است صادرات خود را به این قسمت از جهان افزایش دهد چون کشورهای تولیدکننده، پول زیادی برای خرج کردن دارند و اکنون مبارزه بازرگانی شدیدی برای فروش کالاهای بازرگانی به آنها آغاز شده است.

در تهران یک مقام اقتصادی سفارت انگلیس گفت: هدف سفر هیات انگلیسی به ایران ادامه مذاکرات کنفرانس اخیر سرمایه گذاران انگلیسی در تخت جمشید و همچنین بررسی امکانات انتقال قسمتی از صنایع انگلیس به ایران است.

با استقرار این صنایع از طریق مشارکت در ایران، انگلیس می تواند ایران را پایگاه صادراتی خویش قرار دهد.

افزایش قیمت نفت ایران به موقع اجرا گذاشته شد

از نیمه شب دیشب، همزمان با حلول سال نو مسیحی، افزایش قیمت نفت در کلیه بنادر به موقع اجرا گذارده شده است. شرکت ملی نفت ایران در محاسبه خود با کنسرسیوم کلیه نفت خام 34 درجه را که از اولین دقایق بامداد امروز تحویل کشتی‌ها شد بر مبنای دریافت هر بشکه 7 دلار حساب کرد.

این مبلغ تا نیمه شب دیشب 3.05 دلار بوده است. نفت 31 درجه که نوع دیگری از تولیدات ایران است با چند سنت کمتر به همین نحو محاسبه شد.

شرکت ملی نفت  علاوه‌بر 7 دلار خود از بابت هزینه و امتیاز گوگرد نیز برای نفت‌های مختلف مبالغ اضافی دریافت می‌کند. درآمد ایران از صدور نفت در سال جدید مسیحی با قیمت فعلی نزدیک به 16 میلیارد دلار برآورد شده است.

11 دی 1372؛ ایران دومین تولیدکننده اوپک و چهارمین صادرکننده نفت جهان است

به گزارش اتحادیه نفتی ایتالیا، ایران در 9 ماه اول سال 93 میلادی با تولید روزانه 3 میلیون و 650 هزار بشکه نفت خام، دومین تولیدکننده عمده در اوپک و چهارمین تولیدکننده نفت خام در جهان بوده است.

این اتحادیه در مورد تولید جهانی نفت اعلام کرده تولید نفت خام ایران در 9 ماه اول سال 93 حدود 9 درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بوده است.

کل تولید نفت خام در جهان در مدت مذکور حدود 65 میلیون و 800 هزار بشکه در روز بوده که تفاوت زیادی نسبت به مدت مشابه سال پیش نداشته است.

11 دی 1382؛ «بورس ارز» راه‌اندازی می‌شود

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از تشکیل بورس ارز در کشور خبر داد.

مهدی کرباسیان با اشاره به ایجاد بورس فلزات و توسعه بورس‌های منطقه‌ای در کشور گفت: اقدام بعدی برای توسعه بازار سرمایه، ایجاد بورس ارز در کشور است که پس از فعال شدن بورس کالاهای کشاورزی تشکیل خواهد شد.

وی ایجاد بورس ارز را در ساماندهی بازار ارز، ثبات و شفاف شدن این بازار و تامین نیازها و خواسته‌های این بخش موثر دانست.

کرباسیان رویکرد جدید دولت را در بخش سیاست‌های پولی و مالی و استقلال بانک مرکزی دانست و گفت: در لایحه بازار اوراق بهادار، ‌این موضوع مورد توجه قرار گرفته و ریاست شورای پول و اعتبار از وزیر امور اقتصادی و دارایی به رئیس‌کل بانک مرکزی و مسوولیت شورای بورس از رئیس‌کل بانک مرکزی و مسوولیت شورای بورس از رئیس‌کل بانک مرکزی به وزیر اقتصاد منتقل شده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی