دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران؛

خبر افزایش قیمت لوازم خانگی مبنای درستی ندارد

کدخبر: ۵۵۵۱۵۷
اقتصادنیوز: دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران با تاکید بر اینکه قیمت لوازم خانگی برخلاف بسیاری از محصولات دیگر در ماه‌های اخیر نوسان قیمت نداشته است، گفت: خبر افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی کذب است.
خبر افزایش قیمت لوازم خانگی مبنای درستی ندارد

به گزارش اقتصادنیوز، دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران با اشاره به انتشار خبری مبنی بر افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی گفت: این خبر و تعمیم آن به اکثر تولیدکنندگان مبنای درستی ندارد و مشخص نیست بر اساس کدام مستندات اعلام شده است.  

امید فاضلی نیا اظهار کرد: این اظهارنظرهای غیرمستند آن هم از سوی یک مسئول صنفی تنها به افزایش تنش و التهاب بازار دامن می‌زند و در نقطه مقابل سیاست‌های تعادلی کشور در راستای حمایت از تولیدکنندگان قرار دارد. این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که تولیدکنندگان لوازم خانگی علی رغم تغییر معنادار قیمت مواد اولیه فولادی و پلیمری و با لحاظ شرایط اقتصادی و فشارهای همه جانبه ناشی از تحریم‌ها، از اوایل امسال هیچ گونه مجوز افزایش قیمتی در اقلام لوازم خانگی نداشته‌اند و همواره تلاش کرده‌اند با دولت و خریدار همراهی کنند اما یک باره با چنین اظهارنظرهای غیرکارشناسی روبرو می‌شوند.   

وی با بیان اینکه روند افزایش قیمت، یک فرآیند ضابطه مند و دارای ساز و کار مشخص است که از سوی ستاد تنظیم بازار، وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان به تولیدکنندگان اعلام و ابلاغ می شود، تاکید کرد: اگرچه ما به عنوان انجمن و تولیدکنندگان به عنوان حلقه اصلی عرضه و تقاضا برای اصلاح و اثربخشی فرآیندهای قیمت گذاری پیشنهاداتی داریم اما تولیدکنندگان در راستای تعهد و پایبندی به ضوابط، ماه هاست افزایش قیمت نداشته‌اند. این درحالی است که در ماه‌های اخیر تولیدکنندگان بارها شاهد بالا رفتن هزینه‌ها و جهش قیمت مواد اولیه بوده اند.  

دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران با تاکید براینکه قیمت لوازم خانگی برخلاف بسیاری از محصولات دیگر، در ماه‌های اخیر نوسان قیمت نداشته است، گفت: شواهد موجود در بازار نیز نشان می‌دهد که خبر افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی کذب است و پمپاژ منفی اخبار ساختگی تنها به نا امیدی تولیدکننده، التهاب بازار، افزایش قدرت عمل سودجویان و کاهش رونق بازار منجر می‌شود.  

فاضلی نیا تصریح کرد: تولیدکنندگان لوازم خانگی استقبال چندانی از موضوع افزایش قیمت ندارند چراکه این امر کاهش تقاضا و رکود بازار را به دنبال دارد. هرگونه افزایش قیمت حتی به صورت رسمی ناشی از نوسانات مولفه‌های موثر بر قیمت تمام شده بوده که عموما از اختیار تولیدکننده خارج بوده و متاسفانه تاثیر این عوامل در سطح بازار به چشم می‌آید.

وی تاکید کرد: اکثر تولیدکنندگان پایبند به موازین قانونی هستند و انتشار این اخبار در شرایط حاضر تنها باعث ایجاد احساس عدم امنیت اقتصادی، روانی و اجتماعی می‌شود. 

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از آخرین هفته برگزاری بازار اولیه در سال ۱۴۰۱

    در هفته پایانی سال، حراج اوراق بدهی دولتی به بیشترین سطح خود در سال جاری رسیده و رکورد زد. در این بازار که عمده…

از دست ندهید
کارگزاری مفید