گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار طلا و ارز پایتخت

2 سیگنال مهم به بازار ارز / قیمت دلار نزولی می شود؟

کدخبر: ۵۵۸۰۸۳
اقتصادنیوز: بانک مرکزی از سوی سران قوا اختیارات ویژه ای گرفت و از سوی دیگر احتمال سفر رافائل گروسی به تهران در روزهای آینده قوی تر شد.
2 سیگنال مهم به بازار ارز / قیمت دلار نزولی می شود؟

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز امروز دوشنبه 8 اسفند ماه با دو خبر مهم اقتصادی و سیاسی همراه بود.

2 سیگنال مهم به بازار ارز/ قیمت دلار نزولی می شود؟ 

بانک مرکزی از سوی سران قوا اختیارات ویژه ای گرفت و از سوی دیگر احتمال سفر رافائل گروسی به تهران در روزهای آینده قوی تر شد.

البته شایعه همراهی عباس عراقچی در کنار امیرعبداللهیان در سفر به ژنو با وجود تکذیب شدن از سوی عراقچی باز هم در بین معامله گران دست به دست چرخید. 

آن طور که در رسانه ها آمده شب گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا و دیگر اعضاء و به ریاست سید ابراهیم رئیسی تشکیل جلسه دادند و بسته پیشنهادی بانک مرکزی برای دریافت اختیارات لازم با هدف مهار قیمت ارز و حفظ ارزش پول ملی تصویب شده است. هنوز جزئیات جدیدی از اختیارات ویژه منتشر نشده است. 

فوری/ شرط جدید برای تعویض پلاک خودرو اعلام شد

البته سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد درباره اختیارات ویژه بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز گفته تمامی صنایع کشور حتی مجموعه های دولتی شامل حوزه نفت و صنعت باید از بانک مرکزی تبعیت کنند و محدودیت دسترسی ایران به درهم پس از تحریم‌های روسیه، کذب است.

یکی از از دلایل افت دلار در روز گذشته برگشت دلار سهیمه ای و توافقی به صرافی ها بود.از سوی دیگر بانک مرکزی سرفصل های 63 گانه مصارف ارزی کشور را اعلام کرده بود. فعالان بازار معتقدند به نظر می رسد دولت تمام توان خود را به کار گرفته تا جلوی نوسانات دلار را بگیرد. 

از سوی دیگر امروز بهروز کمالوندی،سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از سفرقریب الوقوع رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران برای مذاکره خبر داد

کمالوندی گفته مذاکرات سازنده ای با آژانس داشته ایم و برنامه سفر گروسی به تهران ظرف روزهای آینده اعلام می شود.

خبرنگار وال استریت ژورنال هم خبر داده بود که امکان دارد رافائل گروسی در هفته آتی به تهران سفر کند. از نگاه برخی فعالان،  سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می تواند به صورت موقت زمینه ساز خروج موقت خریداران از بازار ارز شود. 
 برخی فعالان باور دارند که با خروج خریداران، عرضه بازارساز اثر بیشتری بر روی نرخ دلار خواهد داشت 

امروز سایت بازار متشکل قیمت یورو و درهم مبادله ای را هم  زد. در چند روز گذشته سایت مذکور فقط قیمت دلار اسکناس و دلار حواله را اعلام کرده بود. 

قیمت درهم امروز  8 اسفند 1401 نیز در تابلوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران در حدود 11 هزار و 734 تومان است. نرخ‌های حواله دلار، یورو و درهم نیز در این مرکز به ترتیب 374,716 ریال، 395,239 ریال و 102,033 ریال است.

قیمت دلار مبادله دوباره بالا رفت 

دلار مبادله در دو روز ابتدای کار این مرکز در کانال 41 هزار تومان معامله شد دیروز وارد کانال 42 هزار تومان  و در بازار امروز به مرز 43 هزار تومان رسید. قیمت دلار امروز  43 هزار و 92 تومان است. روز گذشته دلار مبادله ای در محدوده 42 هزار و 680 تومان به کار خود پایان داده بود؛ بنابراین امروز  قیمت دلار  در این مرکز حدود 412 تومان رشد کرد.

قیمت طلا در بازار 

قیمت طلا جهانی در بازار امروز نسبت به دو روز قبل تقریبا ثابت بود و در همان محدوده 1811 دلار به فروش رسید. در بازار داخلی ایران هم آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده امروز قیمت طلا 18عیار تا محدوده 2میلیون و 853 هزار و 700 تومان بالا رفته  و عصر امروز در محدوده 2 میلیون و 730 هزار و 700تومان به فروش رسید.روز گذشته طبق سایت مذکور قیمت طلا با 2 میلیون و 772 هزار و 300 تومان به کار خود پایان داده بود. 

قیمت سکه در بورس کالا چقدر شد؟ 

قیمت سکه در بورس کالا  عصر امروز  در زمان نگارش این گزارش 31 میلیون و 211 هزار تومان بود.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید