نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 16 اسفند

تشکیل گروه‌های ضربتی بانوان برای کنترل قیمت در تهران!

کدخبر: ۵۵۹۴۲۶
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
تشکیل گروه‌های ضربتی بانوان برای کنترل قیمت در تهران!

در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد. اقتصادنیوز  از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

16 اسفند 1352؛ گروه‌های ضربتی برای کنترل قیمت تشکیل می‌شود

از صبح امروز ده‌ها تن از بانوان بازرس عضو کمیته ملی حمایت از مصرف‌کننده به‌طور پیگیر تا آخر اسفندماه قیمت‌ها را در تمام نقاط تهران زیر نظر خواهند داشت و به شدت گران‌فروشی را کنترل و عوامل آن را تحت‌تعقیب قرار می‌دهند. این تصمیم دیشب در جلسه عمومی کمیته اتخاذ گردید.

در این جلسه گفته شد: حراج‌های غیرواقعی فروشگاه ها که به نوعی تقلب و بنجل‌فروشی است باز هم ادامه داد. این نوع حراج‌ها و همچنین گران‌فروشی گروه کثیری از تولیدکنندگان و فروشندگان، حقوق بهمن و اسفند و پاداش آخر سال کارمندان را بلعیده است.

در جلسه عمومی کمیته ملی حمایت از مصرف‌کننده که بعد از ظهر دیروز به ریاست سناتور صفاری تشکیل شد، خانم دکتر حجازی استاد دانشگاه تهران و رئیس گروه بانوان بازرس گزارشی از کار بازرسان عضو کمیته داد و گفت: گرانفروشی و مخفی کردن گوشت‌های مناسب و فروش آن با قیمت بیشتر کاری عادی است و طبق اظهار قصابی‌های گوشت گاو، شرکت تعاونی و پخش به قصاب‌های به جای گوشت گوساله، گوشت گاو می‌دهد. در فروشگاه‌های بزرگ هم قیمت گوشت گاو و گوساله بالاست. این گروه به دلیل اختصاصی بودن کشتارشان، فیله پاک‌کرده را کیلویی 32 تومان و گوشت سردست را که قیمت آن کیلویی 11 تومان است کیلویی 14 تومان عرضه می‌کنند، اغلب قصابی‌ها در ساعت‌های محدود گوشت می‌فروشند، درحالیکه از  خانه‌های مشکوک کامیون گوشت را وارد و یا خارج می‌کنند.

در گزارش رئیس گروه بانوان بازرس همچنین تاکید شده است: قیمت پارچه در وضع نابسامان خود باقی مانده و نرخ‌هایی که تعیین و ابلاغ شده بود، برای پارچه‌هایی است که در بازار و پارچه‌فروشی‌ها وجود دارد.

16 اسفند 1362؛ تحویل سکه به متقاضیان در شعب بانک ملی آغاز می‌شود

چگونگی تحویل سکه بهار آزادی به آن گروه از متقاضیانی که پیش از این در شعب بانک ملی ثبت‌نام کرده و ودیعه پرداخته‌اند، اعلام شد.

براساس اعلام بانک ملی، پیرو آگهی مورخ 62.10.27 به اطلاع کلیه کسانی که برای خرید سکه بهار آزادی نزد این بانک سپرده تودیع کرده و تاکنون ودایع خود را دریافت نکرده‌اند، می‌رساند حتی‌المقدور تا پایان 3 ماه اول سال 1363 به عموم پرداخت‌کنندگان ودیعه بابت مسکوک طلا سکه بهار آزادی تحویل می‌شود.

به‌منظور توزیع نوبت اول سکه بهار آزادی، کلیه کسانی که اولین رقم سمت راست شماره رسید پرداخت وجه آنها به شماره‌های 4 و 7 ختم می‌شود، می‌توانند از تاریخ 17 اسفندماه سال‌جاری (فردا) با در دست داشتن اصل شناسنامه و رسید پرداخت وجه به شعبی که قبلا این وجوه را پرداخته‌اند مراجعه با تحویل رسید، سکه بهار آزادی را دریافت کنند.

16 اسفند 1372؛ گشایش اعتبارات بانکی از ماه آینده به روش عادی انجام می‌شود

معاون وزیر در امور عمرانی، حمل و‌نقل و محیط‌زیست اسپانیا در دیدار با رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان، علاقه‌مندی کشورش را به انجام سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

«آنتونیو یاردن» گفت: امکانات بالقوه زیادی برای توسعه روابط تجاری و همکاری‌های فنی بین دو کشور وجود دارد که باید از آنها برای ارتقای سطح همکاری‌ها استفاده کرد.

دکتر عادلی با تاکید بر اینکه از ابتدای سال آینده گشایش اعتبارات بانکی ایران به روش عادی و تمام‌ پرداخت‌های آن در موعد مقرر انجام خواهد شد، گفت: بر این اساس دو کشور می‌توانند درباره انجام معاملات تجاری و اقتصادی جدید به توافق‌هایی دست یابند.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: ما در خریدهای خود به کشورهایی اولویت می‌دهیم که خریدهای میان‌مدت و بلندمدت را بیمه کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید