بررسی نسبت تسهیلات به سپرده های انکی در دی 1401

5 استان؛ رکوددار پرداخت وام بانکی

کدخبر: ۵۵۹۸۱۳
بانک‌های 5 استان کشور بیش از میزان سپرده‌گذاری‌ها، اقدام به پرداخت وام کردند.
5 استان؛ رکوددار پرداخت وام بانکی

به گزارش اقتصادنیوز،  نسبت تسهیلات به سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی در 5 استان در پایان دی ماه امسال به بیش از 100 درصد رسیده است؛ بنابراین به باور برخی می‌توان گفت احتمال پرداخت وام در این استان‌ها بالاتر از سایر مناطق کشور است.

رشد مانده سپرده های بانکی

گزارش‌های بانکی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد مانده سپرده‌‌های بانکی در دی ماه امسال با رشد 32.3 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به 6788 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین میزان تسهیلات پرداخت شده طی دوره مورد اشاره با رشد 31.9 درصدی به رقم 6094 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وام پرداختی بانک ها افزایشی شد یا...؟

طی دوره یکساله منتهی به دی ماه سال 1401، حدود 1661 هزار میلیارد تومان به سپرده‌های بانکی افزوده شد و از سوی دیگر بانک‌های کشور طی همین دوره میزان وام‌های پرداختی خود را 1252 هزار میلیارد تومان افزایش دادند.

بر اساس این گزارش بانک‌ها 82.9 درصد از سپرده‌های بانکی را در قالب وام پرداخت کرده‌اند که نسبت به دی ماه سال گذشته  0.6 درصد افزایش یافته است. بررسی نسبت تسهیلات به سپرده (پس از کسر سپرده قانونی) به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد برخی استان‌های‌های کشور فراتر از سپرده‌های در اختیار، وام بانکی پرداخت کرده‌اند.

photo_2023-03-06_15-54-28

احتمال پرداخت وام در کدام استان ها بیشتر است؟

نسبت تسهیلات به سپرده در 5 استان خراسان شمالی، ایلام، کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال‌و‌بختیاری و خراسان جنوبی در پایان دی ماه امسال به بیش از 100 درصد رسیده؛ بنابراین می‌توان گفت احتمال پرداخت وام در این استان‌ها بالا است.

از سوی دیگر این نسبت در 3 استان بوشهر، فارس و البرز کمتر از 60 درصد بوده که نشان می‌دهد احتمال پرداخت وام در این استان‌ها نسبت به دیگر استان‌ها کمتر است.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از آخرین هفته برگزاری بازار اولیه در سال ۱۴۰۱

    در هفته پایانی سال، حراج اوراق بدهی دولتی به بیشترین سطح خود در سال جاری رسیده و رکورد زد. در این بازار که عمده…

از دست ندهید
کارگزاری مفید