نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 21 اسفند

نرخ شیرینی و آجیل عید تعیین شد

کدخبر: ۵۶۰۱۱۷
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
نرخ شیرینی و آجیل عید تعیین شد

در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد. اقتصادنیوز  از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

21 اسفند 1352؛ ایران‌ ناسیونال به لهستان اتوبوس فروخت

ایران 100 دستگاه دیگر اتوبوس به لهستان فروخت و طبق مذاکراتی که هم‌اکنون در جریان است 1250 دستگاه اتوبوس دیگر برای مدت پنج سال، هر سال 250 دستگاه به این کشور صادر خواهد کرد.

قرارداد فروش اتوبوس به وسیله آقای جورابچیان، رئیس سازمان فروش ایران ناسیونال در «ورشو» به امضا رسید.

ارزش یکصد دستگاه اتوبوس‌های صادراتی ایران ناسیونال حدود 3.5 میلیون دلار است.

ایران ناسیونال چند تن کارشناس در رشته‌های مختلف به لهستان اعزام خواهد داشت تا اطلاعات لازم را در اختیار مسوولان مربوطه در آن کشور قرار دهند.

نرخ شیرینی و آجیل عید تعیین شد

نرخ فروش انواع شیرینی و جعبه خالی امروز اعلام شد. قیمت‌های تعیین‌شده براساس وزن خالص و بدون جعبه احتساب شده و اجرای آن یک سال اعتبار دارد. نرخ انواع شیرینی به کیلو و قیمت جداگانه جعبه که به وسیله هیات عالی نظارت بر اتاق‌های اصناف تصویب شده و برای اجرا به اتاق اصناف پایتخت ابلاغ شده به شرح زیر است:

نان شیرینی کره‌ای معمولی: 70 ریال، شیرینی تر با خامه 80 ریال، شیرینی نان مشهدی 100 ریال، شیرینی آلمانی و دانمارکی: 120 ریال، نان خامه‌ای ریز: 140 ریال، نان خامه‌ای درشت: 120 ریال، رولت: 140 ریال، باقلوا: 180 ریال، کیک یزدی: 80 ریال، کیک چای: 120 ریال، زولبیا: 70 ریال.

قیمت جعبه: نیم‌کیلویی 4 ریال، یک چارکی 5 ریال، یک کیلویی 7 ریال، یک و نیم کیلویی 8 ریال، دو کیلویی 9 ریال، سه کیلویی 10 ریال.

نرخ آجیل: قیمت انواع آجیل به کیلو به شرح زیر است:

پسته درجه یک خام و بو داده 300 ریال، درجه دو 240 ریال، درجه سه‌ 200 ریال، معمولی 150 ریال. مغز بادام پاک کرده و بو داده 300 ریال، خام 250 ریال، معمولی بود داده. فندق درجه یک بود داده 100 ریال، درجه دو بو داده 85 ریال، درجه یک خام 75 ریال، درجه دو خام 55 ریال.

 

21 اسفند 1382

انتقاد آبادگران از افزایش مصرف ارزی

ائتلاف آبادگران با صدور بیانیه‌ای با امضای جمعی از منتخبان تهران در مجلس هفتم آورده است، «متاسفانه در روزهای اخیر شاهد تلاش‌های ازسوی بعضی از جناح‌های سیاسی در مجلس شورای اسلامی و لایه‌هایی از دولت هستیم که بدون کار کارشناسی و اخذ نظرات صاحبنظران اقتصادی به یک باره پیشنهاد برداشت از حساب ذخیره ارزی تا سقف 6.5 میلیارد دلار را داده‌اند و به این ترتیب موجودی حساب را به صفر رسانده‌اند.»

این اقدام ضمن آنکه واکنشی تخریبی به رای مردم در مجلس هفتم است، مغایرت آشکار با منافع و مصالح ملی دارد و می‌تواند تورم گسترده‌ای را به اقتصاد ملی تحمیل نماید و توان مالی کشور را در مقابله با حوادث پیش‌بینی شده حاصل از کاهش درآمد ارزی و سایر تهدیدات مالی جهانی تضعیف نماید و به این دلایل مخالفت آشکار اقتصاددانان و دانشگاهیان متعهد را برانگیخته است.

«طی سال‌های اخیر در چند نوبت دولت جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی مجلس شورای اسلامی، سقف مجاز برداشت از درآمدهای نفتی را افزایش داد و در نتیجه امکان تقویت مالی حساب ذخیره ارزی را پایین آورد، به طوریکه در سال 1383 رقم 12 میلیاردی مندرج در جداول اولیه به 16.1 میلیارد دلار افزایش یافته است و قاعدتا به این ترتیب تنگناهای مالی دولت برای تامین هزینه‌های جاری و عمرانی باید مرتفع می‌شد.

 

21 اسفند 1392

توکلی: فساد، سیستماتیک شده است

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس از شکل‌گیری «فساد سیستماتیک» به مرحله‌ای از فساد اطلاق می‌شود که نهادهای مسوول مبارزه با فساد خودشان به درجاتی از فساد مبتلا هستند. در نتیجه می‌توان با ارتباط دادن بین شخصیت‌های غیرسیاسی به برخی اهداف رسید و حتی مدیران سطح بالا مثل مدیران بانک‌ها می‌توانند به آنها کمک کنند، ممکن است پرونده‌ای ابعاد وسیع پیدا کند ولی به افراد سیاستمدار وصل نشده باشد.

وی افزود: «به جرات می‌توانم بگویم که اکثریت قاطع نمایندگان مجلس کاملا پاک هستند و ممکن است عده انگشت‌شماری درگیر این گونه مسائل نباشند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی