گزارش «اقتصادنیوز» از بازار ارز و طلا؛

دلار رنج شد، سکه پیشروی کرد /طلا 18 عیار سوار بر موج جهانی شد

کدخبر: ۵۷۱۵۰۱
اقتصادنیوز: بررسی ها نشان می دهد که طلای جهانی به تصمیم جدید فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد و این تصمیم محرک جهش قیمت اونس طلا در بازار روز جاری شد.
دلار رنج شد، سکه پیشروی کرد /طلا 18 عیار سوار بر موج جهانی شد

به گزارش اقتصادنیوز ،  قیمت طلا جهانی امروز در کانال 2 هزار دلار به سمت پله های بالاتر حرکت کرد. بانک مرکزی آمریکا در نشست شب گذشته خود، نرخ بهره را 0.25% دیگر افزایش و آن را به 5.25% رساند.این اقدام طبق اظهار نظر کارشناسان اقتصادی، اوج نرخ بهره آمریکا است. طبق بررسی های به عمل آمده این عدد از سال 2006 تاکنون تکرار نشده است. 

اونس طلا به سقف تاریخی رسید

بررسی ها نشان می دهد که طلای جهانی به تصمیم جدید فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد و این تصمیم محرک جهش قیمت اونس طلا در بازار روز جاری شد. برخی از تحلیلگران اقتصادی می گفتند به نظر می رسد اونس در سودای رسیدن به سقف جدید است. 

هر اونس طلا  بامداد دیشب به رکورد 2080.72 دلار در هر اونس رسید. عصر امروز پنجشنبه در زمان نگارش این گزارش قیمت طلای جهانی نزدیک محدوده 2040 دلار قرار داشت. عصر دیروز طلای جهانی بر روی 2011 دلار ایستاده بود. 

به نظر می رسد موج ورشکستگی بانک ها در آمریکا و تصمیمات دیشب فدرال رزرو باعث شد اونس بامداد امروز سقف تاریخی جدیدی 2080 را در کارنامه خود ثبت کند.

طلا به 2100 دلار می رسد؟ 

برخی از تحلیلگران اقتصادی باور دارند تا زمانی که اونس طلا بالای 2030 دلار  قرار دارد تمایلات صعودی ادامه دارد در این صورت 2070  و 2080 و 2100 دلار اعداد بعدی هستند.با این حال اگر عدد 2030 از دست برود احتمال برگشت به سمت پله های پایین تر وجود خواهد داشت. 

طلا 18 عیار سوار بر موج طلای جهانی 

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار امروز با توجه به رشد بیش از 30 دلاری طلای جهانی مانند روز قبل مسیر رشد را انتخاب کرد.طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و ارز هر گرم طلا 18 عیار در بازار امروز تا محدوده 2 میلیون و 769 هزار و 500 تومان بالا رفت.

فلز گران بهای داخلی عصر امروز در زمان نگارش این گزارش در محدوده 2 میلیون و 720 هزار و 600 معامله شد. این قیمت در مقایسه با روز قبل 43هزار و 200 تومان افزایش را نشان می دهد. 

سکه بازان خلاف مسیر شنا کردند 

سکه بازان هم امروز با رشد طلای جهانی جسارت پیدا کردند و برخلاف مسیر دیروز شنا کردند. دیروز سکه امامی تا محدوده 33 میلیون و 600 هزار تومان پایین آمد اما در بازار امروز فلز زرد رنگ داخلی وارد کانال 34 میلیون تومان شد اما در زمان نگارش این گزارش در محدوده 33 میلیون و 900 هزار تومان قرار گرفت. 

آرامش دلار و درهم در مرکز مبادله 

امروز پنجشنبه 14 اردیبهشت 1402  قیمت دلار  در مرکز مبادله ارز و طلای ایران 42 هزار و 306 تومان اعلام شد. این قیمت در مقایسه با دیروز ثابت مانده است. 

قیمت یورو امروز  نیز در سایت این مرکز 46 هزار و 745 تومان نشان داده شده است که افزایشی حدودا 225 تومانی نسبت به دیروز را نشان می‌دهد.

همچنین  قیمت درهم امارات  امروز در مرکز مبادله در سطح 11 هزار و 519 تومانی قرار گرفته و مانند  قیمت دلار  در این مرکز بدون تغییر مانده است.

نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب 38 هزار و 460 تومان، 42 هزار و 496 تومان و 10 هزار و 472 تومان درج شده است.

همچنین قیمت هر گرم طلای 18 عیار امروز 13 اردیبهشت 1402 در مرکز مبادله ارز و طلا حدود 2 میلیون و 633 هزار تومان اعلام شده است

دلار و درهم  بازار آزاد تقریبا رنج شدند

بازیگران ارزی تهران هم امروز شاهد نوسان محدود نرخ دلار در بازار آزاد بودند. طبق اعلام سایت ها قیمت دلار امروز نسبت به روز چهارشنبه رنج رو به بالا بوده است. همچنین نرخ حواله درهم نیز امروز  سرنوشتی مشابه نرخ دلار را تجربه کرده است. 

پیشروی نرخ دلار در هرات 

امروز اگرچه تهران شاهد استراحت نرخ دلار بود اما در هرات بازیگران ارزی برخلاف تهران مسیر رشد را دنبال کردند و اسکناس آمریکایی برای ساعاتی500 تومان بالاتر از روز قبل به فروش رسید. 

عصر امروز نرخ دلار در بازار هرات در حول و حوش 300 تومان بالاتر از روز قبل بود. 

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۲ اردیبهشت

   اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

  اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی