واکنش قیمت دلار به سفر پادشاه عمان به ایران

سیگنال درهم و تتر به قیمت دلار امروز /سکه رفاه نزولی شد

کدخبر: ۵۷۶۰۱۱
برخی پیش بینی می کنند سلطان هیثم بن طارق برای بهبود روابط ایران و مصر به ایران خواهد آمد، ولی آنچه که معامله گران دلار را نگران کرده آنست که شاید ازآن جا که عمان همیشه نقش میانجی گری در مذاکرات برجامی را ایفا کرده است این بار هم به این منظور به ایران بیاید، اتفاقی که تنها سفر پادشاه عمان می تواند گره از کار آن بگشاید.
سیگنال درهم و تتر به قیمت دلار امروز /سکه رفاه نزولی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، خانم الویرا نابیولینا رییس بانک مرکزی روسیه به ایران آمده و با محمدرضا فرزین رییس بانک مرکزی ایران دیدار کرده است. پیش از این رییس بانک مرکزی در دهه سوم فروردین خبر از سفر خانم نابیولینا به ایران داده بود. ایران میزبان پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی است و گفته می‌شود پیام‌رسان بین بانکی جایگزین سوییفت تا یک ماه آینده میان اعضای اتحادیه آسیایی پایاپای اجرایی خواهد شد.

این اجلاس به منظور کاهش سهم دلار در اقتصاد کشورها برگزار می‌شود؛ رویکردی که با کاهش وابستگی اقتصاد به استفاده از دلار در شرایط تحریمی می‌تواند مفید باشد،  ذخایر ارزی  خارجی را حفظ کند، جریان نقدینگی ورودی به اقتصاد کشورها را ادامه دار کند و افق‌های تازه‌ای از تجارت را پیش روی کشورها قرار دهد.

با این وجود بررسی اقتصادهایی که روابط پولی دو جانبه را انتخاب کرده اند نشان می‌دهد که این نوع قراردادها مشکلاتی هم دارد و نمی‌تواند جای خالی دلار را در اقتصادها پر کند و جای یک ارز واحد جهانی در چنین تجارت‌هایی خالی می‌ماند.

به عنوان مثال، روسیه و هند هم با یکدیگر قراردادی را برای تجارت با ارزهای محلی منعقد کرده اند، بانک یو سی او هند که در زمینه دور زدن تحریم ها در این کشور فعالیت می کند در ازای خدمات و محصولات روسی یک حساب ویژه  روپیه  برای روسیه باز می‌کند تا تاجران روسی و صاحبان مشاغل از طریق این حساب واردات و خدمات مورد نیاز خود از هند را انجام دهند، گاز پروم بانک روسیه هم با افتتاح حساب روبل در روسیه طرف دوم این رابطه را برقرار میکند. روش فوق می تواند یک جایگزین برای حیات تجارت میان کشورها در شرایط تحریمی باشد ولی در مقایسه با دلار جایگزین موفق و مناسبی نخواهد بود چرا که تجربه نشان داده در شرایط ناترازی تجاری این روش ناکارآمد است. به عنوان مثال میزان صادرات روسیه به هند به میزان قابل توجهی بیشتر از واردات این کشور است، تراز تجاری به شدت مثبت روسیه باعث شده تا مقدار زیادی  روپیه  در حساب روسیه موجود باشد که به آن اندازه نیاز به  واردات کالا  از هند ندارد، این مسئله وقتی برای روسیه بغرنج می شود که نمی تواند از آن در تجارت با بسیاری از کشورها و حتی چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری اش استفاده کند، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در اوایل ماه اعلام کرد که روسیه مقدار زیادی روپیه در بانک هندی دارد که برای استفاده از آن دچار مشکل هستند.

در حقیقت یک واحد پولی جهانی مشترک در میان کشورها مشکل ناترازی تجارت ها را حل میکند و کشورها ازطریق سیستم های پیام رسان بین بانکی از مازاد تجاری خود در سایر کشورها استفاده می کنند و کسری تجاری خود در یک کشور را پوشش می دهند. در قرارداد های پولی دو جانبه از این جهت باگ وجود دارد و در مواجهه با مازاد و کسری تجاری کار سخت می شود. به دلیل عدم دسترسی کشورهای تحریمی به سیستم پیام‌رسان بانکی و معاملات با دلار، در قرارداد های دو جانبه زیان بیشتر مواجه کشورهای تحریم شده می شود، چون گزینه های جایگزین محدودی دارند، حال باید دید که راه اندازی سیستم پیام رسان بین بانکی جایگزین سوییفت و جدیت طرف ها در انعقاد پیمان های چند طرفه تا چه اندازه موفق عمل میکند؟ آیا همکاری نابیولینا و فرزین می تواند دستاورد بهتری رقم بزند و درس عبرت ایران از این تجربه روسیه چیست تا مشکلات این چنینی برای کشور تکرار نشود.

واکنش دلار به سفر پادشاه عمان

روز قبل گفته شد سلطان عمان در روز یکشنبه به ایران خواهد آمد؟ برخی پیش بینی می کنند سلطان هیثم بن طارق برای بهبود روابط ایران و مصر به ایران خواهد آمد، ولی آنچه که معامله گران دلار را نگران کرده آنست که شاید ازآن جا که عمان همیشه نقش میانجی گری در  مذاکرات برجامی  را ایفا کرده است این بار هم به این منظور به ایران بیاید، اتفاقی که تنها سفر پادشاه عمان می تواند گره از کار آن بگشاید.

روز قبل دلار واکنش تندی به خبر سفر نشان داد د ولی بررسی حباب درهم و تتر با دلار تهران نشان دهنده مقاومت معامله گران این بازار در برابر  کاهش قیمت دلار  در روز گذشته بوده است، به همین خاطر رفتار درهم و تتر تعیین کننده جهت بازار و میزان کاهش دلار در روز جاری خواهد بود و احتمالا جهت بازار را مشخص خواهند کرد و اگر حباب این دو کاهش نیابد کار برای معامله گران کاهشی دلار سخت می شود.

همدستی اونس و دلار در کاهش قیمت سکه

روز قبل اونس و دلار کاهشی بودند به همین خاطر سکه را هم به پایین کشیده اند سکه رفاه بار دیگر به پایین خط مقاومتی کنج قیمتی تشکیل شده نزول کرده است. مقاومت ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان مقاومتی مهم پیش روی سکه رفاه است است ولی در محدوده ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۳۱ میلیون و ۳۰۰ تومان نیز در صورت کاهش می تواند حمایت شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی