هیچ خودروی در حال تولیدی مشکلی در استاندارد ندارد!

ادعای عجیب یک مقام دولتی درباره استاندارد خودروها

کدخبر: ۶۰۱۸۳۹
اقتصادنیوز: ​معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد گفت: هیچ خودرویی در حال حاضر نیست که در حال تولید یا تحویل به مردم باشد و مشکلی در زمینه تاییدیه استاندارد داشته باشد و قرار شده تا پایان سال هر خودرویی که توانست استانداردهای ۸۵ گانه را بگذراند شماره‌گذاری شود.
ادعای عجیب یک مقام دولتی درباره استاندارد خودروها

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمدرضا درگاهی معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد در بازدید از پارکینگ‌های ایران خودرو و سایپا گفت: در سامانه نظارت مردمی گزارش‌هایی مبنی بر تاخیر در دریافت خودرو دریافت کردیم. به همین دلیل این موضوع بررسی شد و نتیجه نشان داد که هیچ خودرویی در حال حاضر نیست که در حال تولید یا تحویل به مردم باشد و مشکلی در زمینه تاییدیه استاندارد داشته باشد.

وی افزود: با توجه به فرمان ۸ ماده‌ای رئیس جمهوری و تاکید رئیس سازمان ملی استاندارد، از پارکینگ‌های دو خودروساز بازدید کردیم و مشخص شد هیچ مشکلی در زمینه تاییدیه استاندارد وجود ندارد و روند تاییدیه در کمترین زمان انجام می شود.

درگاهی درباره تاییدیه استاندارد خودروی تارا نیز گفت: خودروی تارا مشکل کوچکی داشت که هفته گذشته تاییدیه استاندارد آن صادر شد.

معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد، درباره خودروی پژو پارس هم گفت: بر اساس توافقی که بین وزیر صمت و رئیس سازمان ملی استاندارد انجام شده، قرار شد طی زمانبندی مشخص تعلیق استانداردهای ۸۵ گانه برطرف شود که برای هر خودرو زمانبندی تعیین شده و برای خودروی پژو پارس هم همینگونه است.

درگاهی همچنین گفت: قرار است تا پایان سال هر خودرویی که توانست استانداردهای ۸۵ گانه را بگذراند تاییدیه استاندارد دریافت کند و شماره‌گذاری می‌شود. خودروسازان بیش از یک سال است که در جریان موضوع استانداردها قرار گرفته‌اند و پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌اند.

گفتنی است اسفند سال ۱۳۹۵ سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۵ به ۸۵ مورد خبر داد و مقرر شد که تا دی ماه سال ۱۳۹۷، تعداد استانداردهای اجباری خودروهای سواری به ۸۵ مورد افزایش یابد. اما فروردین ۱۴۰۰ شریعتی، رئیس وقت سازمان ملی استاندارد، از تعلیق ۹ مورد استانداردهای ۸۵ گانه به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها خبر داد. تاکنون تولید خودروهای پراید، تیبا، ساینا، پژو ۴۰۵ glx و slx و سمند به دلیل ناتوانی در رعایت استانداردهای ۸۵ گانه و همچنین نبود امکان ارتقای کیفیت آن‌ها متوقف شده‌اند.

اوایل امسال با جدول ارائه شده از سوی دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، زمانبندی اجرای استاندارهای ۸۵گانه به تفکیک گروه‌های خودرویی اعلام شده که طبق آن، استانداردهای جدید برای گروه خودروهای سواری (گروه خودرویی M۱) تعریف شده و نهایت زمان اجرایی شدن آن‌ها تیر ماه ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده بود؛ بنابراین خودروها باید تا پایان تیر ماه، تمام موارد استانداردهای ۸۵گانه را پاس می‌کردند. اما حالا به نظر می‌رسد این مهلت تا پایان سال تمدید شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید