در پایتخت چندجگر فروشی فعال است؟

یک سیخ دل وجگر در تهران چند؟

کدخبر: ۶۰۱۸۷۲
اقتصادنیوز: قیمت سیخ دل وجگر در روزهای اخیر افزایش یافته است.
یک سیخ دل وجگر در تهران چند؟

به گزارش اقتصادنیوز به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه تهران، قیمت یک سیخ جگر درمشهد گرانتر از تهران است. در تهران هر سیخ جگر حداکثر 30 هزار تومان اما در مشهد قیمت آن 37 هزار و 500 تومان است.

 با آغاز فصل سرما معمولا تمایل برای خرید دل و جگر در بین مردم زیاد می‌شود و برای همین هم معمولا قیمت آن در فصل سرما گرانتر است. البته همین الان کف قیمت یک سیخ دل و یا یک سیخ جگر در تهران  25 هزار و سقف آن  30 هزار تومان است. این نرخی است که غلامحسن شیرازی رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه تهران به «اکوایران» گفت. طبق داده‌های شیرازی این نرخ اما در مشهد 37 هزار و 500 تومان است. 

به گفته او یک پرس جگر که شامل 8 سیخ می‌شود در مشهد 300 هزار تومان است. اما همین پرس در تهران حداکثر 240 هزار تومان است.

شیرازی در ادامه این گفتگو پیش‌بینی کرد این نرخ در پاییز و زمستان بالاتر برود. البته اگر کشتار افزایش پیدا کند. او معتقد است: آنچه امروز منجر  به رشد قیمت دل و جگر و قلوه در بازار تهران شده است، کاهش حجم کشتار است. 

رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه تهران افزود: مدتی است به جای واردات گوسفند زنده ما واردات گوشت انجام می‌دهیم برای همین هم کشتار کم است. درحالی که اگر  مثل گذشته  گوسفند زنده وارد کشور شود و اینجا کشتار شود در این صورت هم  گوشت و هم آلایشات دامی فراوان می‌شود و به این ترتیب قیمت‌ها در این بخش هم پایین می‌آید.

به گفته شیرازی دیگر برای دل و جگر نرخ ثابتی اعلام نمی‌کنیم. برای همین هر روز یک نرخ دستمان هست. او افزود: الان یک کیلو جگر 600 هزار تومان است درحالی که همین جگر دو هفته پیش 550 هزار تومان بود. 

تعداد جگر فروشی های تهران

درحال حاضر در تهران 200 جگر فروشی فعال است که برخی از آنها برای اینکه بتوانند با قیمت مناسب دل و جگر بفروشند به شهرهای اطراف می‌روند و از آنجا دل و جگر می‌خرند. با این حال بسیاری از آنها به دلیل اینکه اوضاع کاسبی مناسب نیست از این بازار کنار می‌روند. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه تهران، در سال 1400 یک سیخ جگر 8 هزار تومان بود اما الان 30 هزار تومان است. یعنی ظرف دو سال قیمت جگر 4 برابر شده است. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید