گاز مایع گران می‌شود؟

کدخبر: ۶۱۳۶۴۹
اقتصادنیوز: بر اساس تصمیم دولت، تحویل گاز مایع به خانوارهایی که به شبکه سراسری گاز متصل نیستند با قیمت یارانه‌ای هر کیلوگرم ۲۳۰ تومان انجام خواهد شد اما مصارفی غیر از اینکه تنها ۵ درصد از تقاضا را شامل می‌شود با قیمت ۱۰ درصد بیشتر از نرخ گاز مایع یارانه‌ای به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.
گاز مایع گران می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، حدود ۴ سال پیش سامانه سدف با هدف توزیع کپسول گاز مایع و نفت سفید برای خانوارهایی که به شبکه سراسری گاز متصل نیستند ایجاد شد تا با پایش این خانوارها، سوخت یارانه ای به دست مصرف کننده واقعی برسد و از مسیر اصلی منحرف نشود.

از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در واقع نگرانی اصلی شفاف سازی از قاچاق آن سوخت بود که در سمت دیگر مرز با قیمتی تا ۶۰ برابر بیشتر به فروش می‌رسد و سامانه سدف با شناسایی تقاضای واقعی از این انحراف جلوگیری می کرد.

با این حال در این مدت اگرچه برای توزیع نفت سفید سامانه سدف فعال بود اما گاز مایع هنوز جای خود را در این سامانه پیدا نکرده بود و همین موضوع باعث می شد اگرچه وزارت نفت بیش از نیاز واقعی گاز مایع تحویل شرکت‌های توزیع می داد اما در بزنگاههایی کپسول گاز در مناطقی که به گاز شهری دسترسی نداشتند نایاب و حتی کمیاب می شد و قیمت آن که با یارانه دولت حدود ۲۸ هزار تومان بود، بالای ۲۰۰ هزار تومان به فروش می رسید.

حالا در راستای اجرای بند ب تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ و آیین نامه اجرایی هیات محترم وزیران توزیع گاز مایع برای مصرف کنندگانی که از گاز شهری بی بهره هستند، همانند گذشته مشمول دریافت گاز مایع یارانه ای بوده و بدون تغییر و با نرخ مصوب یارانه ای انجام خواهد شد. به شرط آنکه در سامانه سدف ثبت نام کرده و درخواست خود را از این طریق اعلام کنند.

این در حالی است که حدود ۹۵ درصد از متقاضیان دریافت گاز مایع مشمول قیمت یارانه ای هستند و ۵ درصد باقیمانده که عمدتا گاز مایع را برای مصارف غیر ضروری و یا به عنوان سوخت دوم استفاده می کنند با تصمیم دولت، این سوخت را به قیمت ۱۰درصد بیشتر از نرخ گاز مایع یارانه ای دریافت خواهند کرد.

با ثبت نام در سامانه سدف ماهیانه ۴ کپسول گاز مایع به نرخ هرکپسول ۲۷۹۰۰ تومان به هر خانوار اختصاص داده می شود.

همچنین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی موظف است تنها درب پالایشگاه، گاز مایع را به صورت عمده  تحویل شرکت های موزع یا توزیع کننده ها بدهد که این شرکت ها زیر نظر وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده این سوخت را به شکل کپسول به خانوارهایی که به شبکه سراسری گاز متصل نیستند می رسانند.

در بودجه ۱۴۰۲، مجلس در ذیل تبصره ۱۴ دولت را موطف کرده که توزیع گاز مایع فقط از طریق سامانه سدف انجام شود و آیین نامه آن را هم وزارت اقتصاد در دولت مصوب کرده است.

لازم به ذکر است که روزانه ۳۴۰۰ تن گاز مایع در سامانه سدف توزیع میشود.  برای اطمینان از توزیع درست البته نیاز است تا شرکت های توزیع کننده توسط وزارت صمت کنترل بیشتری شوند زیرا قیمت گذاری و نظارت بر عملکرد شرکت های توزیع کننده گاز مایع بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت  (سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان) است. با این حال شرکت های توزیع کننده معتقدند که قیمت کپسول گاز با قیمت ۲۷۹۰۰ تومان به صرفه نیست و درخواست تعدیل قیمت ها را دارند.

با این حال،  محدودیتی برای عرضه گاز مایع یارانه ای در کشور چه به صورت یارانه ای و چه با نرخ دوم وجود ندارد بلکه به منظور جلوگیر ی از انحراف سوخت به سمت قاچاق مصارف غیر ضروری با قیمت ۱۰ درصد بیشتر از نرخ گاز مایع یارانه ای عرضه می شود و توزیع گاز مایع برای سایر متقاضیان که مشمول دریافت گاز مایع یارانه ای نیستند با نرخ ۱۰ درصد بیشتر از نرخ یارانه ای گاز مایع  انجام خواهد شد.

نکته مهم آن است که توزیع فرآورده گاز مایع توسط عاملین و نمایندگی‌ها فقط از طریق سامانه سدف با زیرساخت الکترونیکی و استفاده از کارت بانکی امکان پذیر خواهد بود. موضوعی که در دو ماه گذشته همواره به خانوارهایی که به شبکه سراسری گاز نیستند اطلاع رسانی شده است تا در زمان مناسب در سامانه سدف برای دریافت گاز مایع با قیمت یارانه ای ثبت نام کنند.

همچنین برای سایر موارد استفاده از گاز مایع، نرخ ۱۰ درصد بیشتر از نرخ یارانه گاز مایع در سامانه سدف بارگذاری می شود

سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت صمت در خصوص گران فروشی و نظارت بر توزیع و سوالات مربوط به نرخ مصوب ۱۲۴ است و هر کدام از افراد که در این زمینه تخلفی مشاهده کردند می توانند از این طریق اطلاع دهند.

خانوارهایی که به شبکه سراسری گاز متصل نیستند می توانند با مراجعه به سامانه سدف به آدرس WWW.newtejaratasan.niopdc.ir درخواست خود را  برای دریافت گاز مایع و نفت سفید ثبت کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید