موضع وزارت اقتصاد درباره شاخص بورس

کدخبر: ۶۲۱۳۳۱
اقتصادنیوز: وزارت اقتصاد اعلام کرد: دولت هرگز اجازه تکرار اتفاقات سال 99 را در بورس نخواهد داد.
موضع وزارت اقتصاد درباره شاخص بورس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم؛ وزارت اقتصاد اعلام کرد: دولت هرگز اجازه تکرار اتفاقات سال ۹۹ را در بورس نخواهد داد.

وزارت اقتصاد تأکید کرد: دولت بر اساس قولی که به فعالان این بخش داده هرگز اجازه تکرار اتفاقات سال ۹۹ را در بورس نخواهد داد و آنچه در بازار بورس در حال اتفاق است، بخشی از ذات این نهاد بوده و دلیل بر شکست برنامه های دولت برای رونق تالار شیشه ای نیست.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در واکنش به وضعیت بازار سرمایه و انتقادات نسبت به عدم حمایت دولت از این بازار تأکید کرد: دولت سیزدهم طی بیش از دو سال گذشته بر اقدامات بنیادی در راستای توسعه و تقویت بازار سرمایه کشور تاکید داشته و کارنامه اقداماتی که به سرانجام رسیده و یا در حال انجام است حکایت از این رویکرد دارد.

در ادامه توضیحات وزارت اقتصاد آمده است: دولت سیزدهم در همه روزهای پر التهاب دو سال گذشته همواره حمایت از بازار سرمایه را رها نکرده است هرچند نوسان در این بازار امری طبیعی و بدیهی محسوب می شود؛ اما دولت بر اساس قولی که به فعالان این بخش داده است هرگز اجازه تکرار اتفاقات سال 99 را در بورس نخواهد داد و اکنون آنچه در بازار بورس در حال اتفاق است، بخشی از ذات این نهاد بوده و دلیل بر شکست برنامه های دولت برای رونق تالار شیشه ای نیست.

با استمرار سیاست مالی و پولی دولت در بودجه سال آینده و حفظ آرامش و ثبات در اقتصاد، سرمایه‌ به جای ورود به بازارهای موازی به سمت بازار سرمایه و بخش‌های مولد حرکت می‌کند.

در اقتصاد هر گاه دولت سهم خود را در اقتصاد زیاد کند، کاهش سهم بخش خصوصی را به دنبال دارد و بودجه انقباضی به این معنا است که دولت فضا را برای بخش خصوصی و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و ورود شرکت‌ها به عرصه اقتصاد باز می‌کند. دولت سیزدهم همیشه بر اقدامات بنیادی در راستای توسعه و تقویت بازار سرمایه کشور تاکید داشته و برخی از اقدامات صورت‌گرفته طی دو سال استقرار دولت سیزدهم از جمله تدوین آیین‌نامه اجرایی «بازار مبادلات شمش طلا در بورس کالای ایران» ، تدوین دستورالعمل تأمین مالی در زنجیره تأمین به پشتوانه اسناد اعتباری در بورس‎های کالایی کشور، استفاده از ظرفیت صندوق تثبیت بازار سرمایه و تدوین آیین‌نامه‌های مربوطه و اصلاح اساسنامه صندوق مذکور،تدوین آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان در حوزه اقتصاد، تصویب بسته حمایتی 10 بندی مورخ بهمن 1400؛ با هدف بهبود ثبات و پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد، تدوین بسته دوم حمایت از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، ارتقای سازوکار تشکیل و پذیرش «شرکت پروژه (سهامی عام)» با موضوع فعالیت‌های معدنی (طلا و مس) و اخذ موافقت اصولی دو شرکت پروژه سهامی عام در حوزه استخراج طلا و تغلیظ مس از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدامات اجرایی در راستای طراحی و انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی ایران و طراحی و انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا در بورس کالای ایران، سهیل و تشویق ورود شرکت‌ها به بازار سهام در همین راستا انجام شده است.

سیاست‌های اقتصادی دولت مبتنی‌ بر ایجاد آرامش و ثبات در بازارها به‌ویژه بازار ارز و بورس است و با استمرار این سیاست‌های پولی و مالی انتظار می رود شاهد تسریع در حرکت پول از سایر بازارها به سمت بازار سرمایه باشیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی