وزیر راه: ساخت هواپیمای داخلی بر عهده وزارت دفاع است

کدخبر: ۶۲۲۹۰۵
اقتصادنیوز: وزیر راه اعلام کرد که وزارت دفاع ساخت هواپیما را اجرا می کند و نظارت بر ساخت، تولید و طراحی بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است.
وزیر راه: ساخت هواپیمای داخلی بر عهده وزارت دفاع است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه ساخت هواپیما از سنوات قبل بوده و راهبردی است که ایران به آن توجه کرده است. ساخت هواپیما تکلیف و محور اصلی صنعت هوانوردی است که در سال‌های قبل اجرای این تکلیف در برنامه‌های اجرایی کشور عقب مانده است و ساخت هواپیما متوقف شد.

ساخت کارخانه هواپیماسازی مسافری در سیاست‌های کلان نظام قرار دارد و ساخت آن سال ها قبل توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اما در سال هایی کار پیش نرفته ولی اکنون عزم دولت بر ساخت هواپیمای مسافری است.

خبر مرتبط
آخرین خبر از تولید هواپیمای مسافربری سیمرغ‌

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران درباره هواپیمای سیمرغ و اضافه‌شدن آن به ناوگان هوایی می‌گوید: باافتخار اعلام می‌کنیم که دارای کارخانه هواپیماسازی هستیم و در مذاکرات و تعاملات‌مان با دنیا هم این موضوع را اعلام می‌کنیم.

 وزارت دفاع ساخت هواپیما را اجرا می کند و نظارت بر ساخت، تولید و طراحی بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است.

خبر مرتبط
سیمرغ وارد ناوگان هوایی کشور شد/فعلا فقط حمل بار

اقتصادنیوز: وزیر راه و شهرسازی گفت: قرار شد دو فروند هواپیمای سیمرغ در اختیار شرکت‌ هواپیمایی جمهوری اسلامی قرار گیرد که در مرحله اول برای انتقال بار (کارگو) از آن استفاده خواهد شد.

پیش از این هم محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: «بخش اعظمی از هواپیمای مسافری در حال ساخت، رونمایی شده است و خبرهای امیدوار کننده بیشتری در این خصوص بزودی منتشر می‌شود.»

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: تا پایان ۱۴۰۴ ساخت هواپیمای مسافری به دست متخصصان کشور تکمیل می‌شود. با ابلاغ رئیس جمهوری برنامه‌های جدیدی برای تولید هواپیما، قطعات و تعمیرات هواپیماها داریم؛ برای موضوعات جدید در بخش تعمیرات، امروز از ۳۳۰ فروند هواپیمای غیرفعال، ۱۵۰ فروند به چرخه بازگشته است. با محوریت وزارت دفاع و وزارت راه و شهرسازی کمیته ای تشکیل شده است که بر روند ساخت هواپیماهای ایرانی نظارت می کند. ما اشکالاتی در زمینه اجرا داشتیم که آنها را برطرف کردیم.

وی همچنین گفت: با اقداماتی که در شرکت صنایع هواپیماسازی ایران انجام شده، خط شروع تولید هواپیما آغاز به کار کرده است و ایران در رده کشورهای تولیدکننده هواپیمای مسافری قرار خواهد گرفت. این از خواسته‌های رهبر معظم انقلاب، دولت و رئیس‌جمهور است که در سفر رئیس دولت به اصفهان بر این موضوع تأکید شد. شرکت هواپیماسازی ایران با دانش و تخصص بومی، ساخت هواپیمای مسافری را شروع کرده است. طراحی های مختلفی صورت گرفته و برای تولید هواپیمای سنگین برنامه ریزی کرده‌ایم.

در همین راستا مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هئیت دولت در خصوص تولید هواپیمای داخلی گفت: ساخت هواپیمای داخلی بر عهده وزارت دفاع است.

گفتنی است ساخت هواپیمای سیمرغ توسط ساها در حال انجام است و به زودی این هواپیمای وارد ناوگان هوایی ایران ایر خواهد شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی