اوراق سپرده کالای برق راه اندازی می‌شود

کدخبر: ۶۲۸۴۱۷
اقتصادنیوز: معاون بازار برق ایران گفت: به منظور تسهیل معاملات برق در بورس انرژی، برای نخستین بار اوراق سپرده کالای برق راه اندازی می‌شود.
اوراق سپرده کالای برق راه اندازی می‌شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا باقری گفت: به منظور تسهیل معاملات برق در بورس انرژی و استفاده از قابلیت‌های بورس انرژی جهت مبادلات برق بین مصرف کنندگان و تولید کنندگان برق، اوراق گواهی سپرده کالایی برق با همکاری شرکت‌های بورس انرژی، ساتبا و مدیریت شبکه برق ایران طراحی و مجوز‌های مورد نیاز برای اجرای آن اخذ شد.

حمیدرضا باقری با اشاره به مصوبه شورای عالی بورس گفت: گواهی سپرده کالایی، اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی از کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبار‌های مورد تائید بورس صادر می‌شود.

خبر مرتبط
آیا سود سپرده‌های بانکی بالا رفته است؟/باز هم انتشار اوراق سپرده

اقتصادنیوز: اخیرا اغلب بانک‌ها به مشتریان خود اعلام کرده‌اند که امکان خرید اوراق گواهی ۱۸ درصد یک ساله فراهم شده است؛ سودی که سه درصد بالاتر از نرخ ۱۵ درصد سپرده بانکی است.

معاون بازار برق ایران تصریح کرد: در این روش، به تولیدکنندگان برق بر اساس مقدار برق تولید شده که توسط دستگاه‌های سنجش و پایش (کنتور) ثبت شده است، گواهی سپرده کالایی با سررسید معین تخصیص می‌یابد که می‌توانند نسبت به فروش این اوراق در بورس انرژی اقدام نمایند.

وی افزود: خریداران این گواهی با خرید و ارائه آن به شرکت توزیع و یا برق منطقه‌ای مربوطه می‌توانند نسبت به تسویه معادل انرژی گواهی در قبوض خود اقدام کنند. این گواهی‌ها ابزار تسویه مناسبی به خریداران جهت پرداخت تمامی یا بخشی از بهای انرژی مصرفی خود را می‌دهد.

معاون بازار برق ایران اظهار داشت: به منظور استفاده از این ابزار در صنعت برق کشور در مرحله اول با تاکید بر گواهی سپرده برق تجدید پذیر (Renewable energy certificate (REC))، شبکه برق کشور به عنوان انبار تعریف گردید و مجوز شورای فقهی بورس برای استفاده از این ابزار در صنعت برق کشور دریافت شد.

باقری در پایان با اشاره به هماهنگی صورت گرفته مابین بورس انرژی و ساتبا گفت: مقرر شد شیوه نامه صدور اوراق REC (گواهی سپرده برق تجدید پذیر) توسط وزارت نیرو تدوین و ابلاغ شود و پیش بینی می‌شود از ابتدای سال آینده امکان معاملات "اوراق سپرده کالایی برق" در بورس انرژی فراهم شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید