آخرین خبر از وضعیت سدهای کشور /کاهش بارندگی در این استان‌ها

کدخبر: ۶۲۹۰۳۴
اقتصادنیوز: آخرین وضعیت سد‌های کشور تا ۲۸ بهمن نشان می‌دهد حجم آب سد‌ها هفت درصد کاهش داشته است.
آخرین خبر از وضعیت سدهای کشور /کاهش بارندگی در این استان‌ها

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین وضعیت مخازن سد‌های کشور نشان می‌دهد که میزان ورودی سد‌ها از ابتدای مهر و آغاز سال آبی به ۸.۸۲ میلیارد مترمکعب رسیده درحالی که این میزان در مدت زمان مشابه سال گذشته بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب بوده است که نشان از کاهش ۲۰ درصدی ورودی سد‌ها دارد.

از طرفی میزان خروجی سد‌ها در امسال نیز نسبت به سال آبی گذشته ۲۵ درصد رشد داشته و به این معناست که میزان تامین مصارف در بخش شرب، کشاورزی و مصارف دیگر از محل سد‌ها افزایش پیدا کردهاند. خروجی آب سدها تا ۲۸ بهمن ۹.۲۶ میلیارد مترمکعب بود. این در حالی است که سال گذشته این رقم ۷.۴۲ میلیارد مترمکعب بوده است.

خبر مرتبط
کاهش چشمگیر ذخیره آب سدهای تهران

اقتصادنیوز: محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، گفت: تهران چهارمین سال خشکسالی را پشت سر می‌گذارد و حجم مخازن سدهای آن نیز به ۴۰۲ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

آخرین وضعیت سد‌های کشور تا ۲۸ بهمن نشان می‌دهد که موجودی مخازن به ۲۱.۲۶ میلیارد مترمکعب رسیده که معادل ۴۳ درصد پرشدگی است و نسبت به سال آبی گذشته که رقم ۲۲.۷۴ میلیارد مترمکعبی ثبت شده بود، حجم آب سد‌ها ۷ درصد کاهش داشته است.

برخی از مهمترین سد‌های مهم کشور مانند زاینده رود اصفهان و سدهای استان های همدان، گلستان و ارومیه افزایش موجودی نسبت به سال گذشته داشته اند. بر اساس آخرین آمار، وضعیت موجودی سدها، مجموع ۵ سد استان تهران به ذخایر ۲۴۸ میلیون مترمکعبی رسیده اند که معادل ۱۳ درصد پرشدگی است. میزان موجودی در سد‌های تهران نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ارتفاع کل‌های ریزش‌های جوی کشور نیز از ابتدای سال آبی تا ۲۷ بهمن معادل ۸۶.۱ میلیمتر است که این میزان بارندگی نسبت میانگین به دوره‌های مشابه بلندمدت که ۱۳۴.۹ میلیمتر است ۳۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز که ۱۲۵.۶ میلیمتر بارندگی ثبت شده بود، شاهد کاهش ۳۱ درصدی بارش‌ها هستیم.

استان‌های فارس، کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی و بوشهر بیشترین میزان کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته را داشته اند و استان‌های آذربایجان غربی، گلستان، آذربایجان شرقی، کردستان و مازندران نسبت به سال قبل رشد میزان بارندگی را ثبت کرده اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید