دوحه نقشه جدید رو کرد/ رقابت تازه گازی میان ایران و قطر آغاز شد؟

کدخبر: ۶۳۱۵۳۱
اقتصادنیوز: یک کارشناس انرژی گفت: ظرفیت تولید گاز قطر به ۱۴۲ میلیون تن در سال می‌رسد که ۸۵ درصد بالاتر از ظرفیت تولید فعلی است.
دوحه نقشه جدید رو کرد/ رقابت تازه گازی میان ایران و قطر آغاز شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمود خاقانی در ارزیابی برداشت گاز از پارس جنوبی در مقایسه ایران و قطر اظهار داشت: قطر رسما اعلام کرده ذخیره گاز گنبد شمالی ۲۴۰ تریلیون فوت مکعب بیشتر است، همچنین عنوان کرده ذخایر گاز به ۲ هزار  تریلیون افزایش پیدا می‌کند و پروژه جدید تبدیل گاز طبیعی به ال‌ان‌جی را آغاز و تا ۲۰۲۹ صادر می‌کند. درواقع ظرفیت تولید این کشور به ۱۴۲ میلیون تن در سال می‌رسد که ۸۵ درصد بالاتر از ظرفیت تولید فعلی و این برای قطری‌ها پیشرفت قابل توجهی است.

وی افزود: قطر یک قرارداد بلندمدت جدید برای فروش گاز طبیعی با هند امضا کرده و با سینوپک، توتال فرانسه، شل و انی ایتالیا همچنین قرارداد امضا کرده است. مفهوم این قراردادها این است که مصرف‌کننده نهایی که این شرکت‌ها هستند در این ظرفیت تولید جدید گاز طبیعی مایع سرمایه گذاری کرده و خودشان هم تکنولوژی را وارد می‌کنند، اصولا پروژه‌های گاز طبیعی به این شکل است که مصرف‌کننده نهایی با کشور میزبان همکاری و در میدان گازی برای تولید سرمایه‌گذاری می‌کند.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: ما تاکنون یک سیاست اشتباهی را در ایران دنبال کردیم، یکی از این موارد سیاست فروش گاز طبیعی به پاکستان است که سرمایه‌گذاری بزرگی کرده، خط لوله را احداث کردیم و به مرز پاکستان بردیم و بعد از سال‌ها قرار شده تامین بودجه و خط لوله را در خاک خود احداث کند بدون اینکه در میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری کرده و یا تکنولوژی آروده باشد. این در حالی است که اخیرا نمایندگان طالبان و ترکمنستان هم خط لوله تاپی را افتتاح کردند و جالب اینکه پاکستان، هند و چین در میدان گازی ترکمنستان که تامین کننده گاز این خط است سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اکنون باید ببینیم سیاست جدید ایران چگونه است؟ آیا ایران در قبال پارس جنوبی سیاست جدیدتری اتخاذ خواهد کرد؟

 به گزارش ایلنا، قطر روز یکشنبه هفته جاری از طرح جدید خود برای افزایش برداشت از میدان گازی مشترک با ایران رونمایی کرد.

سعد شریده الکعبی، وزیر انرژی قطر در یک کنفرانس خبری گفت: «مطالعات اخیر نشان داده است که ذخیره گازی میدان گنبد شمالی ۲۴۰ تریلیون فوت مکعب بیش از برآوردهای قبلی است و بر همین اساس، ذخایر گاز قطر از ۱۷۶۰ به بیش از ۲۰۰۰ تریلیون فوت مکعب افزایش یافته است. نتایج این مطالعات ما را قادر می‌سازد تا توسعه یک پروژه جدید گاز طبیعی مایع (LNG) را از بخش غربی میدان گنبد شمالی با ظرفیت تولید حدود ۱۶ میلیون تن در سال کلید بزنیم.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی