اقتصادنیوز گزارش می‌دهد؛

یارانه معیشتی کفاف آجیل شب عید را می‌دهد؟/ بررسی قدرت خرید یارانه اسفند+ اینفوگرافیک

کدخبر: ۶۳۳۴۸۶
اقتصادنیوز: روزهای پایانی سال و همزمان با فرارسیدن نوروز، افزایش برخی هزینه خانواده های ایرانی، تبدیل به یک دغدغه می شود. از آنجایی که دولت تا چند روز آینده یارانه معیشتی اسفندماه را مطابق با الگوی مرسوم خود واریز می کند سئوال یارانه بگیران این است که این میزان یارانه پاسخگوی چقدر از هزینه های شب عید خانوار است.
یارانه معیشتی کفاف آجیل شب عید را می‌دهد؟/ بررسی قدرت خرید یارانه اسفند+ اینفوگرافیک

به گزارش اقتصاد نیوز، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بازار خرید شب عید داغ شده است. این روزها تامین انواع آجیل و شیرینی برای پذیرایی از مهمانان نوروزی برای خانواده های ایرانی تبدیل به یک نگرانی شده است.

برای کسانی که دوست دارند ترکیبات مختلفی برای آجیل شب عید خود داشته باشند، خرید آجیل مخلوط شور بهترین و شاید به صرفه ترین گزینه باشد. چرا که می توان چند نوع از انواع آجیل‌ مختلف را خریداری کرد و در نهایت با هم مخلوط کرد.

آجیل شورشامل، پسته، مغز بادام درختی، بادام زمینی، تخمه کدو، فندق، بادام هندی است که با توجه به ترکیب انواع مغزهای به کار رفته در آن بر اساس سلیقه و البته قیمت متفاوت است.

اقتصادنیوز درر این گزارش هزینه یک ترکیب نرمال که شامل همه مغزیجات یادشده باشد را بررسی کرده است.

بر اساس این بررسی،‌ هزینه یک بسته یک کیلویی آجیل مخلوط شامل 200 گرم از مغزهای پسته، فندق بادام زمینی و تخمه کدو و 100 گرم مغز بادام درختی و بادام هندی مورد بررسی قرار گرفته است.

برای این میزان از مغزیجات با نرخ مصوب میادین میوه و تره بار، قیمت 200 گرم پسته حدود 112 هزار تومان ، قیمت 200 گرم تخمه کدو حدود 49 هزار تومان، قیمت 100 گرم مغز بادام حدود 53 هزار تومان ،قیمت 200 گرم مغز فندق حدود 196 هزار تومان، قیمت 100 گرم بادام هندی حدود 61 هزار تومان و قیمت 200 گرم بادام زمینی 34 هزار تومان محاسبه شده است. مجموع این میزان یک کیلو آجیل مخلوط است که قیمت یک کیلوگرم آن (بنابر نرخ میادین میوه و ترده بار) 505 هزار تومان  برآورد شده است.

این در حالی است که همین ترکیب آجیل بر اساس نرخ میانگین آجیل فروشی های سطح شهر، در مجموع کیلویی 749 هزار تومان آب می خورد. در این ترکیب، 200 گرم پسته 209 هزار تومان، 200 گرم تخمه کدو حدود 66 هزار تومان، 100 گرم قیمت مغز بادام حدود 72 هزار تومان، 200 گرم مغز فندق حدود 245 هزار تومان، 100 گرم بادام هندی حدود 85 هزار تومان و 200 گرم بادام زمینی حدود 72 هزار تومان است.

قدرت خرید یک ماه یارانه به آجیل شب عید

نهایی آجیل

محاسبه اقتصادنیوز نشان می دهد که قدرت خرید یک خانواده 4 نفره برای تهیه آجیل -در دهک اول تا سوم- با مجموع یارانه یک میلیون و 600 هزار تومانی در ماه اسفند (هر نفر 400 هزار تومن یارانه معیشتی ماهانه) حدود 31.5 است. به عبارت دیگر یک خانواده 4 نفره باید 31.5 درصد از مجموع یارانه دریافتی خود را برای خرید یک کیلو آجیل با قیمت مصوب میادین میوه و تره بار هزینه کند.

همچنین قدرت خرید یک خانواده 4 نفره برای تهیه آجیل - در دهک چهارم تا نهم- با مجموع یارانه یک میلیون و 200 هزار تومانی در ماه اسفند (هر نفر 300 هزار تومن یارانه معیشتی ماهانه) حدود 42 درصد است. به عبارت دیگر یک خانواده 4 نفره باید 42 درصد از مجموع یارانه دریافتی خود را برای خرید یک کیلو آجیل با قیمت مصوب میادین میوه و تره بار هزینه کند.

یارانه معیشتی یک ماه یک فرد معادل چند گرم آجیل است؟

قدرت خرید آجیل نهایی

بر اساس این گزارش، هر فرد مشمول یارانه در دهک اول تا سوم با دریافت ماهانه 400 هزار تومان یارانه نقدی، می تواند حدود 800 گرم آجیل مخلوط با قیمت میادین میوه و تره بار (کیلویی 505 هزار تومان) خریداری کند. 

همچنین هر فرد مشمول یارانه در دهک چهارم تا نهم با دریافت ماهانه 300 هزار تومان یارانه نقدی، می تواند حدود 550 گرم آجیل مخلوط با قیمت میادین میوه و تره بار (کیلویی 505 هزار تومان) خریداری کند. 

از سوی دیگر، اگر فرد مشمول یارانه در دهک اول تا سوم قصد خرید آجیل از آجیل فروشی های سطح شهر داشته باشد، با یارانه ماهیانه 400 هزار تومان تنها قادر به خرید 500 گرم آجیل مخلوط با قیمت میانگین کیلویی 749 هزار تومان خواهد بود. 

همچنین هر فرد مشمول یارانه در دهک چهارم تا نهم با دریافت ماهانه 300 هزار تومان یارانه نقدی، می تواند حدود 400 گرم آجیل مخلوط با قیمت آجیل فروشی های سطح شهر (با میانگین قیمت کیلویی 749 هزار تومان) خریداری کند. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید