بررسی اخبار نشان می‌دهد

خودروی پرطرفدار ژاپنی وارد می‌شود/ نسخه ایران بهتر از ورژن شیخ نشین‌ها؟

کدخبر: ۶۳۴۱۸۷
اقتصادنیوز: نیسان ژاپن بعد از سال ها بار دیگر قرار است یک محصول خود را در بازار ایران مونتاژ کند.
خودروی پرطرفدار ژاپنی وارد می‌شود/ نسخه ایران بهتر از ورژن شیخ نشین‌ها؟

به گزارش اقتصانیوز، نیسان ایکس ترا، محصول خودروساز ژاپنی به بازار ایران می آید. آن طور که در اخبار آمده، قرار است این محصول نیسان توسط یک خودروساز خصوصی که به تازگی تاسیس شده، مونتاژ شود.

ایکس ترا می توان برادر بزرگتر نیسان ایکس تریل دانست. نیسان ایکس ترا در سال 1999 در خطوط تولید این خودروساز ژاپنی تولید شد. اما نیسان ایکس تریل حدود یک سال بعد به سبد تولید نیسان اضافه شد.

نیسان ایکس ترا در کشورهای حوزه خلیج فارس با پیشرانه 2.5 لیتری و قدرت 165 اسب بخار در دسترس متقاضیان قرار دارد. اما آن طور که اعلام شده قرار است نیسان ایکس ترا در بازار خودروی ایران از یک موتور 2 لیتری توربو سود می برد. این پیشرانه قدرتی معادل 220 اسب بخار با گشتاور 360 نیوتن متر تولید می کند. همچنین یک جعبه دنده اتوماتیک 8 سرعته قدرت موتور را به چرخ ها انتقال می دهد.

با توجه به توربو شارژ بودن پیشرانه ایکس ترای مونتاژی در ایران این محصول نیسان به نسبت نسخه عرضه شده در بازار کشورهای حوزه خلیج فارس از پُرقدرتر خواهد بود.

حضور نیسان ایکس ترا مونتاژی در بازار ایران می تواند تا حدودی قیمت خودروهای وارداتی شاسی بلند (SUV) را تحت تاثیر خود قرار دهد.

شرکت های خودروساز خصوصی تمرکز خود را روی مونتاژ محصولات برندهای چینی گذاشته بودند اما به نظر می رسد بعد از مونتاژ برند کره ای سانگ یانگ در ایران، حالا شاهد حضور محصولات برند ژاپنی در بازار به صورت مونتاژی خواهیم بود. این اتفاق می تواند به نوعی ادامه دار باشد و در آینده خودروسازان خصوصی سراغ سایر برندها و محصولات خودروسازان کره ای و ژاپنی برای مونتاژ در بازار ایران بروند.

البته محصولات برند نیسان در دور جدید واردات خودرو مورد توجه قرار گرفته اما به دلیل کوتاه بودن سقف واردات خودرو به کشور (سقف 20 هزار یورویی) خودروهای اقتصادی تر از سبد محصولاتی این خودروساز ژاپنی برای حضور در بازار ایران انتخاب شده اند.

نیسان Sunny، نیسان Selphy و نیسان قشقایی تا کنون حضورشان در سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی قطعی شده است.

همچنین دو محصول برند نیسان نیز که قیمتی بالاتر از 20 هزار یورو دارند از مسیر عرضه خودرو به جانبازان امکان حضور در بازار خودروی ایران را پیدا می کنند. نیسان ایکس تریل و نیسان آلتیما هم از مسیر واردات خودروی جانبازی حضور در بازار ایران را تجربه خواهند کرد.

بنابراین با توجه به محصولات وارداتی از برند نیسان در بازار، فروش نیسان ایکس ترا به کمک اهرم مونتاژ می تواند بیش از پیش سهم بازار خودروهای وارداتی را به نفع برند نیسان سنگین کند.

باید منتظر ماند و دید مشتریان چه استقبالی از نیسان ایکس ترا می کنند اما به نظر می رسد با توجه به حضور محصولات این برند ژاپنی در بازار خودروی کشور و تجربه موفقی که مشتریان داشتند از این خودروی شاسی بلند مونتاژی استقبال خوبی به عمل بیاید.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید