دستور مسکو برای کاهش تولید نفت/ علت؟

کدخبر: ۶۳۶۷۵۴
اقتصادنیوز: منابع آگاه روز دوشنبه اعلام کردند دولت روسیه به شرکت‌ها دستور داده است تولید نفت را در سه ماهه دوم کاهش دهند تا مطابق با تعهدات مسکو در برابر اوپک پلاس، دستیابی به هدف تولید ۹ میلیون بشکه در روز تا پایان ژوئن، تضمین شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، اوایل ماه میلادی جاری اظهار کرد: روسیه تولید و صادرات نفت خود را به میزان ۴۷۱ هزار بشکه در روز دیگر در سه ماهه دوم در هماهنگی با برخی از اعضای گروه اوپک پلاس کاهش خواهد داد.

روسیه قصد دارد کاهش صادرات را به تدریج کمتر کرده و تنها به کاهش تولید متمرکز شود.

نواک سطح هدف گذاری شده برای تولید را اعلام نکرد. اما اگر این کاهش مطابق با برنامه اجرا شود، تولید به حدود ۹ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

این منابع آگاه به رویترز گفتند: دولت روسیه اهداف مشخصی به هر شرکت داده که نیاتش برای عمل به تعهد خود در برابر اوپک پلاس برای کاهش تولید به منظور حمایت از قیمت جهانی نفت را نشان می‌دهد.

خبر مرتبط
خط و نشان روسیه برای جهان

اقتصادنیوز: امروز سخنگوی کرملین گفت، هر نشست جهانی صلح درباره اوکراین که روسیه را کنار بگذارد، به سادگی «پوچ» است و با شکست مواجه خواهد شد.

منابع آگاه اظهار کردند: این کاهش تولید پیک فصلی تعمیرات در پالایشگاه‌ها را که بسیاری از آنها تولید سوخت را در نتیجه اختلالات و حملات پهپادی اوکراین کاهش داده‌اند، تسهیل خواهد کرد.

نواک ماه گذشته گفته بود تولید نفت روسیه ۹.۵ میلیون بشکه در روز است.

خبر مرتبط
قطار مرموزترین مرگ‌ها در روسیه+ فهرست

اقتصادنیوز: در طول دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، دولت او با جنجال‌های بسیاری همراه بوده که از جمله آنها مرگ نابهنگام و اغلب مشکوک چندین منتقد و مخالف سیاسی است.

تولید نفت و میعانات گازی روسیه در نتیجه اقدامات هماهنگ با اوپک، از اوج سالانه ۱۱.۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹، به حدود ۱۰.۸ میلیون بشکه در روز در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است.

روسیه پس از آغاز حمله نظامی به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ تصمیم گرفت آمار مربوط به تولید نفت خود را منتشر نکند و بسیاری از داده‌ها را پس از این حمله محرمانه کرد. طبق آمار منابع آگاه و محاسبات رویترز، تولید نفت روسیه در ماه‌های آوریل، مه و ژوئن، به ترتیب، به میزان حدود ۳.۶ درصد ۴.۱ درصد و ۴.۹ درصد از سطح تولید مارس کاهش پیدا خواهد کرد که مطابق با وعده روسیه برای کاهش داوطلبانه تولید است.

بر اساس گزارش رویترز، نواک اعلام کرده است روسیه در آوریل تولید خود را ۳۵۰ هزار بشکه در روز دیگر کاهش خواهد داد و صادرات از سطح مارس به میزان ۱۲۱ هزار بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند. تولید در ماه می به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز و صادرات به میزان ۷۱ هزار بشکه در روز دیگر کاهش پیدا می‌کند. در ژوئن همه کاهش اضافی تولید از محل تولید نفت خواهد بود. این آمار شامل تولید میعانات گازی که نوعی نفت بسیار سبک است و در سال ۲۰۲۳ به حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز رسید، نمی‌شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید