امسال کدام خدمات شهری گران شدند؟/ کرایه تاکسی در صدر قرار گرفت

کدخبر: ۶۳۷۹۰۰
اقتصادنیوز: با فرا رسیدن سال جدید، ارائه برخی خدمات شهری از جمله کرایه‌های تاکسی، اتوبوس، مترو، طرح ترافیک و تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک افزایش یافتند.
امسال کدام خدمات شهری گران شدند؟/ کرایه تاکسی در صدر قرار گرفت

به گزارش اقتصادنیوز، در سال جاری بهای برخی خدمات شهری و اداری به شهروندان با افزایش قیمت همراه شد که در ادامه به این قیمت ها اشاره می شود.

افزایش تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک

اعضای شورای شهر تهران مصوبه بهای خدمات کارشناسی و فنی قابل ارائه توسط موسسه فناوران شهر (دفاتر خدمات الکترونیکی شهر تهران) را تصویب و با افزایش نرخ ۳۵ درصدی نرخ بهای خدمات دفاتر خدمات الکترونیک شهر در سال 1403 موافقت کردند.

نرخ کرایه تاکسی، بلیط مترو و اتوبوس 1403

شورای شهر تهران در اواخر سال ۱۴۰۲ نرخ کرایه‌های جدید اتوبوس، مترو و تاکسی را برای سال ۱۴۰۳ تصویب کرد. با این مصوبه، افزایش کرایه‌ها در فروردین‌ماه ممنوع است و از ابتدای اردیبهشت‌ماه، نرخ‌های جدید اعمال خواهد شد.

خبر مرتبط
آغاز طرح ترافیک با نرخ جدید/ دوربین‌ها روشن شدند

اقتصادنیوز: اجرای طرح ترافیک با نرخ جدید بر اساس اعلام شهرداری تهران از امروز در پایتخت آغاز و دوربین‌های مربوطه روشن شد.

افزایش 16 درصدی بلیط مترو 1403

بر این اساس، نرخ پایه ورودی مسافران در مترو با ۱۶ درصد افزایش همراه شد. پیمایش تا دو کیلومتر با نرخ ورودی و مازاد بر آن تا ۳۰ کیلومتر برای هر کیلومتر ۴۰ درصد افزایش دارد. 

همچنین ۳۰ درصد افزایش خطوط حومه‌ای نیز به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید و به این ترتیب برای بلیط تک سفره که سال گذشته با نرخ سه هزار و 300 تومان خریداری می‌شد، امسال به چهار هزار و ۳۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

سال گذشته نیز بهای بلیط مترو با افزایش 23 درصدی همراه بود.

افزایش 30 درصدی بلیط اتوبوس 1403

در بخش اتوبوسرانی نیز برای بلیت اتوبوس‌های عادی ۳۰ درصد افزایش و برای خطوط BRT هم 21 درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

سال گذشته، کرایه دریافتی برای خطوط اتوبوس تندرو با طول بیش از ۱۵ کیلومتر مطابق خطوط ۱۵ کیلومتری و برای خطوط اتوبوس عادی با طول بیش از ۲۰ کیلومتر مطابق خطوط ۲۰ کیلومتری محاسبه شده بود.

افزایش 45 درصدی کرایه تاکسی 1403

کرایه تاکسی نیز شاهد افزایش 45 درصدی نسبت به سال گذشته بود.

جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حل و نقل شورای اسلامی شهر تهران سال گذشته درباره میزان بهای کرایه‌های تاکسی در سال 1402اعلام کرده بود: «تغییرات قیمت خطوط تاکسی نسبت به 1401 به طور متوسط از حداقل 45 درصد تا حداکثر 60 درصد تعیین شده است.»

افزایش بهای طرح ترافیک 1403

به گزارش اقتصادنیوز، شورای شهر تهران نرخ پایه عوارض طرح ترافیک برای سال ۱۴۰۳ را ۷۵ هزار تومان تعیین کرد؛ این رقم سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش به عدد پایه ۵۲ هزار و ۵۶۰ تومان رسیده بود.

افزایش جرایم رانندگی 1403

امسال جرایم رانندگی بعد از 2 سال افزایش چند برابری یافته است. در این زمینه، سردار سید تیمور حسینی رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد: «بخشی از جرایم که خطر بیشتری دارند ۴ تا ۵ برابر افزایش یافتند. به عنوان مثال جریمه سرعت غیر مجاز ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. همچنین رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روان گردان ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است.»

وی همچنین اعلام کرده بود که به دلایل مختلف در ۶ سال گذشته افزایش مبالغ جریمه اتفاق نیفتاد و اثر بازدارنده را از دست داده بود. این مبالغ تا ۱۰ یا ۱۵ روز آینده به محض ابلاغ اجرایی می‌شود.

بر اساس جدول جریمه های سال گذشته، جریمه سرعت غیرمجاز 210 هزار تومان و جریمه استفاده از مواد روان گردان 420 هزار تومان بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی