چند درصد مردم ایران در فقر مطلق به سر می‌برند؟

کدخبر: ۶۴۱۷۳۳
اقتصادنیوز: آمارهای بانک جهانی از کاهش ۳۷ درصدی فقر مطلق در ایران طی سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ حکایت دارد و نشان می دهد ۰.۵ درصد کل جمعیت ایران در این وضعیت به سر می برند.
چند درصد مردم ایران در فقر مطلق به سر می‌برند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، جدیدترین آمار منتشرشده از سوی بانک جهانی نشان می‌دهد فقر مطلق در ایران طی 2 سال‌ گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

این نهاد بین‌المللی فقر مطلق را بر پایه درآمد روزانه 2.15 دلار برای هر نفر (بر اساس شاخص برابری قدرت خرید به قیمت ثابت سال 2017) تعریف کرده است و این رقم حداقل مبلغی است که یک نفر برای تأمین نیازهای ضروری زندگی خود به آن نیاز دارد.

بر این اساس در آغاز فعالیت دولت سیزدهم نسبت جمعیت دارای فقر مطلق به کل جمعیت در ایران 0.8 درصد بوده است اما این رقم در سال 2021 به 0.7 درصد و در سال 2022 به 0.5 درصد کاهش یافته است.

بدین ترتیب فقر مطلق در ایران طی دو سال متوالی کاهشی بوده و نسبت جمعیت دارای فقر مطلق به کل جمعیت طی این مدت مجموعا 37 درصد کمتر از سال 2020 یعنی سال آخر فعالیت دولت قبل بوده است.

نرخ 0.5 درصدی فقر مطلق در ایران کمترین نرخ ثبت شده برای این شاخص طی 5 سال گذشته بوده است. در سال 2017 نسبت جمعیت دارای فقر مطلق در ایران به کل جمعیت 0.3 درصد بوده که این رقم تا سال 2020 روندی کمابیش صعودی را طی کرده در این سال به 0.8 درصد رسیده بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    فوری/ حادثه برای بالگرد رئیسی + گزارش لحظه به لحظه