نیم قرن با اقتصاد ایران؛ 10 اردیبهشت

جزئیات تولید بنز در ایران

کدخبر: ۶۴۲۸۸۲
اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.
جزئیات تولید بنز در ایران

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

10 اردیبهشت 1354؛ نرخ آجر، گچ و آهک تعیین شد

مرکز بررسی قیمت‌ها امروز قیمت جدید گچ، آهک، شن،‌ ماسه، آجر فشاری و آجر ماشینی را که بین 20 تا 30 درصد نسبت به قیمت‌های بازار کاهش یافته است، اعلام کرد.

یک مقام آگاه در مرکز بررسی قیمت‌ها گفت: در آغاز فصل ساختمانی و با اجرای برنامه‌های وسیعی که ازسوی دولت و بخش خصوصی برای تولید هرچه بیشتر واحد مسکونی در جریان است، متاسفانه برخی از تولیدکنندگان با استفاده از فرصت قیمت محصولات ساختمانی را افزایش دادند.

مقام مذکور افزود: اتاق اصناف با تمام امکانات و قدرت قیمت‌های تعیین‌شده را از امروز کنترل خواهد کرد و نمایندگان شبکه‌های نظارت مرتبا به دفاتر فروش واحدهای تولیدی مراجعه می‌کنند و مانند یک مشتری قیمت‌ها را زیر نظر خواهند گرفت و در صورت مشاهده گرانفروشی، واحد تولیدی تعطیل می‌شود و صاحبان این کارخانه‌ها جریمه قانونی خواهند شد.

مقام مذکور گفت: گچ کوره باید به همان قیمت‌های سابق فروخته شود، زیرا با کمک وزارت بازرگانی و مرکز بررسی قیمت‌ها تسهیلات کافی برای تهیه «سنگ گچ» با قیمت مناسب فراهم شده و از این طریق ضمن کمک به تولیدکننده از مصرف‌کننده نیز حمایت کافی به عمل آمده است.

در مورد آجر ماشین نیز تقاضای افزایش قیمت به وسیله مرکز بررسی قیمت‌ها موردقبول قرار نگرفته و قیمت آجر ماشینی نیز براساس قیمت خرداد 1352 باید به فروش برسد.

آهن تحت کنترل دولت قرار گرفت

دولت برای تثبیت قیمت آهن و جلوگیری از هر نوع گرانفروشی و تسهیلات جدید برای واردات آهن دیروز تصمیمات تازه‌ای اتخاذ کرد.

براساس این تصمیمات، واردات ورق آهن آزاد شد. برای تخلیه کشتی‌های حامل آهن آلات حق اولویت داده می‌شود.

گمرک خانه‌ها موظف‌اند در ترخیص آهن‌آلات تسریع و تسهیلات تازه‌ای فراهم سازند.

سخنگوی وزارت بازرگانی اعلام کرد: به‌منظور حفظ منافع مصرف‌کننده و در جهت تامین احتیاجات طرح‌های عمرانی و ساختمانی کشور واردات ورق آهن از امروز آزاد شد.

وی افزود: تولیدات داخلی صنایع آهن و واردات آن با همکاری تولیدکنندگان و واردکنندگان آهن با نظارت وزارت بازرگانی به قیمت‌های تعیین‌شده دولت عرضه و توزیع خواهد شد.

10 اردیبهشت 1374؛ خط جدید کشتیرانی بین بنادر انزلی و آستاراخان روسیه راه‌اندازی می‌شود

خط جدید ارتباط دریایی بین بندر انزلی و بندر آستاراخان روسیه از اواسط اردیبهشت ماه جای راه‌اندازی می شود.

سرپرست سازمان عمران گیلان اعلام کرد: بنادر انزلی و آستاراخان روسیه به عنوان دو قطب مهم اقتصادی با سابقه تاریخی برای دستیابی به بازارهای کشورهای آسیای میانه مطرح است.

10 اردیبهشت 1384؛ جزئیات تولید بنز در ایران

مدیرعامل شرکت دایملر کرایسلر ایران گفت: تولید بنز سواری از خرداد و با قیمت 80 میلیون تومان آغاز می‌شود.

«یورگن کورتز» با بیان این مطلب افزود: تولید به احتمال زیاد همین امسال به‌صورت سی.کی.دی خواهد بود. اگر همه چیز طبق روال پیش رود، در ماه مه/ژوئن 2005 (خرداد 84) تولید آغاز می‌شود. ما هم‌اکنون جهت خدمات پس از فروش و تولید در ایران در حال آموزش به پرسنل ایرانی هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسائلی به‌خاطر شرکت آمریکایی کرایسلر برای تولید سواری در ایران وجود دارد، گفت: شرکت دایملر کرایسلر از ادغام شرکت مرسدس بنز با کرایسلر آمریکا برای گسترش فعالیت‌ها شکل گرفت و از آن زمان میزان و تنوع تولید گسترش یافته است و حتی ما بعد از این ادغام، همکاری خود را با طرف ایرانی در زمینه خودروی سنگین با بیش از 40 سال حضور در بازار ایران همچنان گسترش داده ایم و به تازگی شرکت مرسدس‌بنز ایران نیز برای فروش سواری تشکیل شده است.

در این رابطه شرکت تاپ خودرو که صد درصد وابسته و تابع شرکت ایران خودرو دیزل است، مدل‌های کلاس «E» را مونتاژ می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به ایران در آینده به‌صورت پایگاه منطقه‌ای تولیدات سواری می‌نگرید؟ گفت: ما ایران را به عنوان سایت مهمی در تولید خودرو می‌شناسیم و علاقه‌مندیم که ایران پایگاه منطقه‌ای ما باشد، اما هم‌اکنون با توجه به تقاضای بازار ایران فعلا روی بازار ایران متمرکزیم و تیراژ اولیه ما که حدود 2500 دستگاه است، نیاز بازار ایران را پوشش دهد.

وی در مورد قیمت بنزهای تولیدی کلاس E در ایران گفت: هنوز مشخص نیست ولی برآورد ما قیمتی در حدود 80 میلیون تومان است.

10 اردیبهشت 1394؛ مجوز بانک مرکزی برای فعالیت در بازار بین بانکی

یک هزار و نود و هشتمین جلسه شورای پول و اعتبار با موضوع سیاست‌های پولی و اعتباری کشور در سال‌جاری برگزار شد و اعضای این شورا نرخ سود بانکی را تغییر دادند.

با تصمیم شورای پول و اعتبار مقرر شد بانک مرکزی به میزان اضافه برداشت ناشی از تسهیلات تکلیفی بانک‌ها و موسسات اعتباری (در مقطع پایان سال 1393) را برای یک مرتبه به خط اعتباری تبدیل کند. نرخ سود اعتبار مذکور معادل متوسط نرخ سود تسهیلات تکلیفی یادشده خواهد بود.

همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در جلسه سه‌شنبه شب مجوز فعالیت در بازار بین بانکی را دریافت کرد تا با توجه تقاضای نقدینگی بتوانیم منابع بیشتری ارائه دهیم و بانک مرکزی بتواند نرخ‌ها را به سمت تعادل هدایت کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی