گلایه فعالان اقتصادی از نامساعد شدن شاخص کسب و کار+ نمودار

کدخبر: ۶۴۶۴۷۳
اقتصادنیوز: نتایج جدیدترین پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در زمستان 1402 از نامساعدتر شدن این شاخص نسبت به فصل پاییز حکایت دارد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد نمره این شاخص در زمستان سال گذشته 6.04 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه شده که از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (پاییز 1402 با میانگین 5.98) نامساعدتر شده است.
گلایه فعالان اقتصادی از نامساعد شدن شاخص کسب و کار+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد سه مولفه «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات» با عدد 8.23، «دشواری تامین مالی از بانک‌ها» با عدد 7.84 و «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» با عدد 724  به ترتیب نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها بوده‌اند، مولفه‌های که همواره فعالان اقتصادی از آنها گلایه داشته‌اند.

اما با بررسی مولفه‌های اثرگذار در این شاخص این نکته نیز نمایان می‌شود که «ضعف دادگاه‌ها در رسیدگی به شاکایات و پیگیری موثر متجاوزان به حقوق دیگران» با عدد ‌6.37،  «وجود رقابت غیرمنصافانه شرکت‌ها و موسسات دولتی یا شبه دولتی در بازار» با عدد 6.34،  و «فقدان شفاف نبودن آمار و اطلاعات مورد نیاز برای فعالیت اقتصادی» با 6.31 عدد روند نامساعدتر شدن این شاخص را تشدید کرده‌اند، عواملی که نشان می‌دهد قوه مجریه و قضایه در بدتر شدن فضای کسب و کار دخیل بوده‌اند.

محیط کسب و کار

شاخص استانی محیط کسب و کار

نتایج ارزیابی طرح پایش در زمستان 1402 نشان می دهد که از منظر وضعیت مولفه های محیط کسب و کار، استان‌های «مرکزی»، «قم» و «خوزستان» دارای محیط کسب وکار مساعدتری نسبت به سایر استان ها بوده اند. براساس این گزارش می‌توان گفت عدد شاخص برای حدود 58 درصد استان کشور از عدد شاخص ملی فضای کسب وکار کمتر بوده است. همچنین اختلاف عدد شاخص وضعیت محیط کسب وکار در بهترین و بدترین استان حداکثر معادل 0.86 واحد است که نشانگر عدم وجود تفاوت قابل توجه در وضعیت عدد شاخص استان ها نسبت به یکدیگر است.  

روند شاخص

شاخص بخشی محیط کسب وکار

از سوی دیگر با توجه به تقسیم رشته فعالیت‌ها در سه بخش عمده «کشاورزی»، «صنعت» و «خدمات»، فعالان اقتصادی کشور در زمستان1402 وضعیت محیط کسب وکار بخش صنعت و بخش خدمات را به ترتیب، مساعدترین و نامساعدترین محیط ‌کسب وکار ارزیابی کرده‌اند. عدد شاخص بخش صنعت در بازه زمانی مورد بررسی 5.93 محاسبه شده و این عدد برای بخش خدمان 6 به دست آمده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد عدد به دست آمده برای بخش کشاورزی هم 5.99 بوده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید