صعود تولید گندم در سال ۲۰۲۳ / ایران رکورد زد

کدخبر: ۶۵۱۲۸۵
اقتصادنیوز: گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل‌متحد (فائو)، از رشد 2 درصدی روند تولید غلات کشور در سال ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد،‌ با این شرایط میزان تولید غلات به ۲۱.۱ میلیون تن رسید.
صعود تولید گندم در سال ۲۰۲۳ / ایران رکورد زد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران؛ ایران با در اختیار داشتن چهارمین ذخایر بزرگ غلات آسیا، به جمع غول‌های این عرصه در قاره کهن پیوست. به گزارش انجمن غلات، ایران هم اکنون چهارمین ذخایر بزرگ غلات آسیا را در اختیار دارد و تولید گندم آن به تنهایی در سال ۲۰۲۳ به ۱۳.۵ میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل ۵۰۰ هزار تن افزایش داشت. به گفته این سازمان، ایران در حال حاضر در بین تولیدکنندگان برتر محصولات کشاورزی جهان قرار دارد.

خبر مرتبط
نیازمند یارانه گندم هستیم/ میزگرد بررسی وضعیت گندم

اقتصادنیوز :گندم کالای استراتژیکی است که نقش مهمی در اقتصاد و سیاست هر کشور داشته و تولید و خودکفایی آن برای کشورها به نوعی مزیت محسوب می‌شود. محصولی که علی رغم اهمیت بالای آن اما با چالش های بسیاری از تولید تا خرید مواجه است و بنابر نظر کارشناسان نیاز است که ضمن تامین اعتبار مناسب برای خرید و پرداخت به موقع به کشاورز به مسائلی چون نوسازی ماشین آلات برداشت گندم، اجرای الگوی کشت، ارائه تسهیلات کم بهره به کشاورز، ورود علم به مزارع و مسائل تقنینی نیز توجه شود.

در گزارشی از وضعیت تولیدات کشاورزی جهان در سال ۲۰۲۳، تولید گندم در ایران ۱۴ میلیون تن برآورد شد که نسبت به سال قبل از آن ۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.  

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی