بررسی ساختار بانک مرکزی در جهت تسهیل عملیات سیاست‌گذاری

کدخبر: ۶۵۱۲۹۷
اقتصادنیوز: بانک مرکزی همچنان از نظر قانونی نمی‌داند باید چه هدفی را در اولویت قرار دهد.
بررسی ساختار بانک مرکزی در جهت تسهیل عملیات سیاست‌گذاری

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در یک میزگرد تخصصی کارشناسان بر این نکته تاکید کردند که در قانون بانک مرکزی ایران اولویتی بین اهداف در نظر گرفته نشده ولی در اکثر کشورهای دنیا ارجحیت هدف ثبات قیمت‌ها بر سایر اهداف پذیرفته شده است. البته در برخی از بانک‌های مرکزی حوزه سیاستگذاری پولی، در زمینه ثبات مالی، روابط بین‌الملل و نظام پرداخت نیز سیاستگذاری می‌کند.

خبر مرتبط
بانک مرکزی نرخ دلار را تغییر داد

اقتصادنیوز: سرانجام بانک مرکزی، نرخ 4200 تومان برای هر دلار آمریکا را از روی وب‌سایت خود حذف و نرخ جدید جایگزین کرد.

 

از نظر متخصصان، امکان تغییر ساختار بانک مرکزی در یک مدت زمان کوتاه وجود نداشته و تغییر ساختار نیازمند صرف زمان است، اما با توجه به الزامات قانونی وضع شده در قانون جدید و لازم‌الاجرا بودن آن از خرداد ماه سال ۱۴۰۳، تغییراتی باید در ساختار بانک مرکزی انجام شود.

این مباحث در نشست تخصصی با موضوع «ساختار بانک مرکزی در جهت تسهیل عملیات سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری» مطرح شد که میزبان یکتا اشرفی معاون توسعه مدیریت و منابع بانک مرکزی ؛ محمد طالبی دبیرکل بانک مرکزی ؛ داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مهرزاد ذاکری مدیرکل امور مجلس بانک مرکزی، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی صاحب‌نظر بانکی و امیرحسین امین‌آزاد عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه سیاست‌های پولی و ارزی بوده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی