گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز

تعلیق قیمت دلار بین دو جناح/ بازار ارز در اتاق انتظار/ پیش بینی قیمت دلار امروز 17 خرداد 1403

کدخبر: ۶۵۱۵۷۸
اقتصادنیوز: معامله گران در واکنش به صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران دو پیش بینی متفاوت را مطرح کردند که هر کدام منوط به پاسخ ایران به این اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
تعلیق قیمت دلار بین دو جناح/ بازار ارز در اتاق انتظار/ پیش بینی قیمت دلار امروز 17 خرداد 1403

به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز تهران در حالی امروز به استقبال آخرین روز کاری هفته خواهد رفت که قیمت دلار در جریان معاملات روز چهارشنبه رنج بود و حتی در نیمه دوم روز میل کاهشی پیدا کرد. روندی که تنها تا زمان انتشار خبر تصویب صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تداوم داشت و قیمت دلار پشت خطی پس از اعلام این خبر افزایشی شد و سپس ساز کاهش کوک کرد.

قیمت دلار هرات روز چهارشنبه را با نرخ 59 هزار تومان آغاز کرد و در ادامه معاملات با کاهش قیمت درهم نزولی شد و این کانال را از دست داد تا در نهایت با نرخ 58750 تومان بسته شود. این در حالی‌ست که قیمت دلار فردایی در معاملات پشت خطی پس از خبر صدور قطعنامه به سمت مرز مقاومت 59250 تومان حرکت کرد اما نتوانست از این مرز عبور کند و دوباره به پایین بازگشت و 58830 تومان قیمت خورد. همچنین قیمت درهم امارات هم معاملات روز گذشته را با نرخ 16160 تومان آغاز کرد و در نیمه دوم روز با کاهش نسبی در قیمت 16130 تومان به کار خود پایان داد.

براساس اعلام رویترز، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه از تهران خواسته تا برای حل و فصل مسائل ادعایی پادمانی «اقدامات ضروری و فوری» صورت دهد. این خبرگزاری همچنین به نقل از دیپلمات‌های اروپایی درباره جزئیات بیشتر این قطعنامه، نوشته است: «شورای حکام از ایران خواسته تصمیم خود در لغو انتصاب بازرس‌های باتجربه را به عقب برگرداند.»

خبر صدور قطعنامه شورای حکام، در بازار ارز با گمانه‌زنی‌های مختلفی همراه شد که عمده آن‌ها بر دو محور اصلی استوار بود، برخی از معامله گران این قطعنامه که از سال 2022 بی سابقه بوده است را بسیار مهم ارزیابی کرده و معتقدند سیگنال افزایشی به بازار ارز خواهد داد. در مقابل گروهی دیگر از فعالان بازار با تاکید بر اینکه بازار با انتشار این خبر می‌تواند روند افزایشی را در پیش بگیرد؛ تصور می‌کنند بازارساز هم با تزریق می‌تواند نوسان بازار را تا حدودی تعدیل کند. آمار گمرک ایران از درآمدهای ناشی از صادرات نفتی ایران در سال 1402 هم گواه این موضوع است که بازارساز دست پری برای تزریق به بازار دارد. طبق اعلام گمرک، صادرات نفت در ۱۲ ماهه ۱۴۰۲، به میزان ۳۵.۹ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال ۱۴۰۱ رشدی ۸.۶ درصدی داشته است.

در نهایت اما موضوع مورد اهمیت برای بازار ارز تهران در روز پنجشنبه، واکنش ایران نسبت به قطعنامه شورای حکام است و معامله گران هم در چشم انتظار این واکنش برای پیش بینی روند بازار ارز هستند. واکنشی که روز گذشته توسط بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی صورت گرفت و او ضمن تاکید بر اینکه «مقابل فشارهای سیاسی از حقوق مسلم خود کوتاه نمی‌آییم»، از کشورهای غربی خواست «راه تعامل و همکاری را در پیش گیرند.»

کمالوندی همچنین تاکید کرد: «قبلا گفته بودیم که صدور قطعنامه اقدامی غیرسازنده است.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی