تاثیر کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا بر روی طلا

کدخبر: ۶۵۱۷۵۷
اقتصادنیوز: با اقدام بانک مرکزی اروپا در کاهش نرخ بهره، بازار طلا واکنش ملایمی داشته است و قیمت فلز زرد اندکی افزایش یافته است.
تاثیر کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا بر روی طلا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، پس از آنکه بانک مرکزی اروپا طی امروز پنجشنبه (17 خرداد) نرخ بهره را 0/25 درصد کاهش داد، شاهد واکنش قابل توجه در بازارهای ارزهای اصلی جهان نبودیم.

خبر مرتبط
بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش داد+جزئیات

اقتصادنیوز: همان‌طور که در هفته‌های اخیر انتظار می‌رفت، بانک مرکزی اروپا سرانجام نرخ بهره را کاهش داد. این کاهش به میزان 0/25 واحد درصد بوده است.

به نوشته کیتکو، در اقدامی که بسیاری انتظار آن را می‌کشیدند، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد هر سه نرخ بهره پایه خود را به میزان 0/25 درصد کاهش خواهد داد؛ بدین ترتیب،‌ این نرخ‌ها به 4/25 درصد، 4/50 درصد و 3/75 درصد می‌رسند که از 12 ژوئن (23 خرداد) اجرایی خواهند شد.

واکنش اولیه بازار طلا به این کاهش نرخ بهره، شتاب خرید متوسط برای فلز زرد بوده است. در لحظه نگارش گزارش کیتکو، قیمت لحظه‌ای طلا در برابر یورو در سطح 2 هزار و 168 یورو به ازای هر اونس بوده که با افزایش اندکی در طول روز همراه شده است.

بانک مرکزی اروپا در پیش‌بینی‌های اقتصادی به‌روزشده‌ خود اعلام کرده اقتصاد منطقه یورو در سال جاری میلادی 0/9 درصد، در سال 2025 میلادی معادل 1/4 درصد و در سال 2026 معادل 1/6 درصد رشد خواهد داشت.

کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا در زمانی انجام شده که نرخ تورم باز هم روند صعودی به خود گرفته است. انتظار می‌رود تورم کلی منطقه یورو در سال جاری میلادی به 2/5 درصد، در سال 2025 به 2/2 درصد و در سال 2026 به 1/9 درصد برسد.

اگرچه بانک مرکزی اروپا چرخه کاهش نرخ بهره را آغاز کرده، این بانک نسبت به ادامه این مسیر و کاهش‌های بیشتر، مردد است.

قیمت لحظه‌ای طلا

براساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت لحظه‌ای طلا در ساعت 19:33 به وقت ایران در سطح 2 هزار و 373 دلار به ازای هر اونس بوده است. قیمت فلز زرد در مقایسه با 24 ساعت گذشته با رشد حدود 17 دلاری همراه شده است.

قیمت لحظه‌ای طلا در روز پنجشنبه و تا ساعت 19:33 به وقت ایران، از 2353 دلار تا 2378 دلار به ازای هر اونس، نوسان داشته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی