رکود در بازار سرمایه/ انتظار خودروسازها به نتیجه می‌رسد؟

کدخبر: ۶۵۳۲۵۷
اقتصادنیوز: زیان ناشی از قیمت‌گذاری دستوری، خودروسازی‌های بزرگ را در آستانه ورشکستگی قرار داده است و این شرکت‌ها منتظر تعیین تکلیف هستند.
رکود در بازار سرمایه/ انتظار خودروسازها به نتیجه می‌رسد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران،  بازار سرمایه در فضای بلاتکلیفی پیش از انتخابات گرفتار شده و سایه رکود بر بازار سرمایه و ارز سنگین‌تر شده است. گواه این موضوع برای بازار سهام کاهش میانگین ارزش معاملات خرد برای این بازار نسبت به هفته قبل است. افزایش خروج پول حقیقی از بازار سهام در روزهای پایانی هفته هم جهت انتظارات صاحبان سرمایه را روشن می‌کند:در حال حاضر معامله‌گران به بازار سرمایه خوش‌بین نیستند!

مصوبه چهاربندی بازارساز تاکنون نتوانسته دست بازار سرمایه را بگیرد و به بالا بکشد. باید دید در ادامه شرایط تغییر خواهد کرد یا خیر؟ در هفته جاری نماد بانک تجارت و گروه بانکی شرایط بهتری را تجربه کردند‌ ولی گروه خودروسازی در انتظار تعیین تکلیف هستند.

زیان ناشی از قیمت‌گذاری دستوری، خودروسازی‌های بزرگ را در آستانه ورشکستگی قرار داده است و خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت اقتصاد در این هفته اعلام کرد که تصمیم گرفته شد تا درباره عدم خروج شرکت‌های خودروسازی از بورس، مصوبه لازم به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران برسد.

خبر مرتبط
خداحافظی برخی خودروهای جدید با بازار/ استارت تغییر ریل در خودروسازی؟

اقتصادنیوز: ایده‌های جدید در خودروسازی باعث حذف برخی از برندهای خودرویی موجود در بازار می‌شود؟

در نقطه مقابل گرمای هوا میزان مصرف برق را به قدری افزایش داده که مصرف از سال گذشته هم بیشتر شده است. پیش‌‌بینی‌های هواشناسی انتظار گرم‌تر شدن هوا از شنبه تا چهارشنبه هفته آتی را دارد که اگر مانند سنوات قبل باعث قطع برق صنایع و کارگاه‌ها شود برای بازار سرمایه مطلوب نیست.

اونس طلا در ابتدای کانال ۲۳۰۰ دلاری قرار دارد. آخرین پیش‌بینی‌ها حکایت از احتمال بیشتر کاهش یک ‌مرحله‌ای نرخ بهره ایالات متحده در سال جاری دارد. موضوعی که انتظارات کاهشی از شاخص دلار آمریکا را متوقف کرده است. کاهش نرخ بهره آمریکا به رونق بازارهای جهانی کمک خواهد کرد و بهبود بازارهای جهانی به عنوان سیگنالی به بازار سرمایه تلقی می‌شود که در حال حاضر احتمال آن کم است.

از نظر تکنیکی خط مکدی در نمودار شاخص کل بورس سیگنال افزایشی صادر کرده است اما اندیکاتور ایچی‌ کومو امیدی به صعود نشان نمی‌دهد. محدوده دو میلیون و پنجاه هزار واحد نیز حمایتی است که شکست و تثبیت پایین آن می‌تواند شرایط رکودی بازار سرمایه را بدتر کند. محدوده دو میلیون و ۱۴۰ هزار نیز مقاومت شاخص کل بورس در کوتاه‌مدت است.

خبر مرتبط
خودروهایی که متقاضیان نباید از دست بدهند/ این محصولات ارزش خرید دارد

اقتصادنیوز: بررسی محصولات حاضر در بازار خودرو نشان می‌دهد برخی از محصولات به نسبت دیگر خودروها بیشتر ارزش خرید دارند.

محدوده ۶۵۰ تا ۶۶۰ هزار واحد هم حمایت معتبر شاخص کل هم‌وزن است که از نیمه دوم فروردین سال ۱۴۰۲ حفظ شده است که نشان می‌دهد احتمال سقوط سنگین در بازار سرمایه در شرایط فعلی بر روی نمودار ضعیف است. مقاومت کوتاه‌مدت شاخص کل هم‌وزن هم در حال حاضر در محدوده ۶۸۰ هزار واحد قرار دارد.

ملاقاتی که مورد توجه بازار ارز بود

قیمت تتر امروز پیش از معاملات دلار رشد کرد ولی پایین باز شدن دلار تهران ترمز تتر را کشید در ادامه پافشاری دلار در پایین کانال ۵۹ هزار تومان تتر را پایین کشید.

حباب در هم در روز جاری مثبت شد درهم در حال حاضر حمایت محدوده ۱۶ هزار تومان را پشت سر دارد و در صورتی که شکسته شود حمایت محدوده ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان حمایت بعدی درهم است. محدوده ۱۶ هزار ۲۵۰ تومان هم مقاومت معتبری است که مسیر افزایشی ‌های درهم را سد کرده است.

بازار ارز در حال حاضر کاندیداها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و نگاه اقتصادی نامزدها توسط معامله گران رصد می‌شود. روز قبل خبر ملاقات یاسر جبرائیلی با سعید جلیلی در میان معامله‌گران بازار ارز و سرمایه منعکس می‌شد. جبرائیلی پیشتر مدعی شده بود که اگر مسؤلیت کنترل نرخ ارز را به او بدهند دلار را به کمتر از بیست هزار تومان خواهد رساند.

نظرها و ایده‌های اقتصادی او غالبا واکنش‌های شدید فعالان و صاحب نظران اقتصادی را در گذشته به همراه داشته است. به همین خاطر ملاقات این چهره که در فضای رسانه او را با اظهار نظرات جنجال‌برانگیز اقتصادی‌اش بیشتر می‌شناسد با سعید جلیلی مورد توجه بازار ارز قرار گرفت.

بازار طلا کم‌عمق است

در سایه تثبیت قیمت دلار و اونس جهانی طلا، سکه و طلا در بازار داخلی در روز جاری تغییر چندانی نداشت. کاهش شدید ارزش معاملات صندوق‌های طلا و کاهش ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا در حال حاضر عمق نداشتن معاملات ارز و طلا را تایید می‌کند. حباب سکه امامی در کانال ۱۹ درصدی است و مقاومت ۴۱ میلیون تومانی پیش روی آن قرار دارد. محدوده ۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم حمایت سکه امامی است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی