بانک مرکزی آمار جدید داد/ اقتصاد ایران در دست نفت است؟

کدخبر: ۶۵۴۴۳۷
اقتصادنیوز: بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی به ارزش افزوده در سال گذشته به سطح ۴.۵ درصد رسید. مهمترین عامل ایجادکننده این رشد اقتصادی بخش نفت بوده است.
بانک مرکزی آمار جدید داد/ اقتصاد ایران در دست نفت است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، یکی از مهمترین متغیرهایی که میزان افزایش تولید در یک اقتصاد را نشان می‌دهد رشد اقتصادی است. طبق تازه‌ترین آمار منتشر شده از بانک مرکزی از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۲، رشد اقتصادی به روش ارزش افزوده در چهار بخش‌ اصلی اقتصاد ایران ۴.۵ درصد بوده است. طبق این آمارها رشد اقتصادی سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ با افزایش همراه بوده است.

بر اساس این آمار، رشد بخش خدمات و نفت در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش داشته و از سویدیگر رشد اقتصادی بخش کشاورزی و صنایع و معادن با کاهش نسبت به سال ۱۴۰۱ مواجه شده است.

همچنین طبق این داده‌ها مهمترین بخش ایجاد کننده رشد اقتصادی در سال گذشته تولیدات نفت بوده است.

در ادامه نگاهی به رشد اقتصادی در سال گذشته و اجزای آن خواهیم داشت و هر بخش را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رشد

بخش نفت اقتصاد ایران را بالا کشید

همانطور که گفته شد بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود اقدام به انتشار رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۲ کرده است. بر اساس این آمار رشد اقتصادی در سال گذشته معادل ۴.۵ درصد بوده که نسبت به سال ۱۴۰۱ با افزایش ۰.۵ واحد درصدی مواجه شده است.

رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران نشان می‌دهد رشد بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۱ معادل ۱.۱ درصد بوده که با کاهش در سال ۱۴۰۲ مواجه شده است. طبق این آمارها رشد اقتصادی بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۲ به سطح ۰.۲ درصد رسیده است.

بخش صنایع و معادن نیز همانند بخش کشاورزی با کاهش تولید در سال ۱۴۰۲ دست و پنجه نرم کرده است. طبق این آمارها رشد اقتصادی بخش صنایع و معادل از ۶.۵ درصد در سال ۱۴۰۱ به ۴.۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

خبر مرتبط
فرزین: نرخ رشد اقتصادی ایران افزایشی است

اقتصادنیوز: رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته ۴.۵ درصد بوده است.

در سمت دیگر رشد اقتصادی ۱۴۰۲ دو بخش خدمات و نفت قرار گرفته است که با افزایش رشد و مواجه شده و رشد اقتصادی سال ۱۴۰۲ را بالا کشیده است.

این گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد بخش خدمات در سال ۱۴۰۲ به سطح ۳.۸ درصد رسیده که نسبت به سال ۱۴۰۱ با افزایش ۱.۱ واحد درصدی همراه بوده است. به عبارتی میزان تولید بخش خدمات در سال ۱۴۰۲ حدود ۳.۸ درصد افزایش را تجربه کرده که نسبت به سال پیش از خود بیشتر بوده است.

آخرین بخش و مهمترین و بخش اقتصاد ایران یعنی بخش نفت نیز تجربه افزایش تولید در سال ۱۴۰۲ را داشته است. طبق آمارها رشد بخش نفت در سال ۱۴۰۱ معادل ۱۰ درصد بوده که با افزایش به ۱۴.۷ درصد در سال گذشته رسیده است. این آمار نشان می‌دهد بخش نفت مهمترین بخش تولیدی اقتصاد و مهمترین عامل افزایش رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۲ بوده است. 

 

 

 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی